e-Mutabakat Nedir, nasıl yapılır?

on muhasebe 726838933

Cari mutabakat nedir, ne işe yarar?

İşletmenin bir başka işletmeye alacak veya vereceğinin olup olmadığını kontrol etmemeni sağlayan cari mutabakatı artık online olarak gerçekleştirip zamandan ve paradan tasarruf edebileceğini biliyor muydun?

Sözcük anlamı uzlaşma ve anlaşma olan mutabakat, muhasebede sık sık karşımıza çıkan, hesap kontrolü için kullandığımız önemli bir terim. Hesabımızın, ticari ilişkide olduğumuz işletmenin hesabıyla tutup tutmadığını karşılaştırıp belgelerle arşivlememizi sağlayan cari mutabakat, bir nevi ‘evdeki hesabın çarşıya uyup uymadığının’ kontrolüdür.

Cari mutabakat nasıl yapılır?

Cari mutabakatı, bir mutabakat formu hazırlayıp imzalı ve kaşeli olarak karşı şirkete göndererek yapabilirsin. İlgili şirket de sana kendi mutabakat formunu iletir. Böylece hesapların üzerinden karşılıklı olarak geçebilirsiniz.

Ticari yazılımlarla mutabakat kolaylığı

Alacak ve borç bakiye takibini yapmayı sağlayan unsurlardan biri olduğu için de ticari ilişkilerimizin sağlıklı şekilde devam etmesini mümkün kılar. Günün sonunda, iki taraf da hesapları konusunda mutabık kalırsa ortada bir alacak veya borç yok demektir. Cari mutabakat yapılırken gerek evrak geldi gittisi gerekse telefon trafiği açısından çok fazla zaman ve enerji harcanır. Hele ki yoğun bir ticari ilişki söz konusuysa yıllık mutabakatlar yetersiz kalabilir; her ay sonunda düzenli olarak cari mutabakat yapılması gerekebilir. Vakit ve nakit harcadığın onca günlük operasyonun yanında iş gücünü bir de bu işe ayırmak verimliliğini düşürecektir. Tam da bu yüzden mutabakat işlemlerini bir ticari yazılım kullanarak gerçekleştirerek işini kolaylaştırmanı öneririz.

e-Mutabakat yapmak için 3 neden

Mutabakat formlarını kağıt üzerinde hazırlamak ya da çıktısını alarak göndermek yerine arşivleme, kargo, kağıt vs. masrafları olmayan bir yöntemi denemen için sana 3 çok geçerli neden sayalım:

  1. Hatasız iletişim: Eski usulde elde ya da Excel’de hazırladığın bir cari mutabakat maddi hatalara ve karışıklıklara açıktır. Tam da bu yüzden zaman kaybına yol açabilir. Bir ticari programla hazırladığın mutabakatta hata riskini en aza indirirsin.
  2. Hızlanan işler: Mutabakatlarını bir program aracılığıyla hazırladığında çok daha hızlı gönderip karşılık alabilirsin. Bu hem yasal sürece katkıda bulunur hem de sana yapılacak geri dönüşün vaktini kısaltır. İş süreçlerine hız kazandırırsın.
  3. Düşen maliyetler: Kağıt, kargolama ve arşivleme masraflarını ortadan kaldırıp maliyetlerini düşürürsün. Aynı zamanda karbon ayak izini azaltıp çevreyi korumuş da olursun.

My e-Mutabakat ile ışık hızında mutabakatlar

Sektörünüz hangisi olursa olsun Mikro Run, Mikro Jump veya Mikro Fly‘ınız varsa programınıza ek e-Mutabakat modülü ile Form BA/BS, Cari Hesap Mutabakat ve ekstre karşılaştırma işlemlerinizi tek bir platform üzerinden kolayca gerçekleştirebilir, tüm cari hesaplarınızı toplu ve kolay olarak yönetebilirsiniz.

Yeni nesil ön muhasebe programı Bizmu ile cari hesap takibi

Etkin bir cari hesap takibi için Bizmu’yu da deneyebilirsin. Bizmu’nun Müşteri ve Tedarikçi Yönetimi modülü ile borcu olan ve olmayan müşterilerinin takibini yapabilir, müşteri ve tedarikçilerine program içinden mutabakat mektubu gönderebilirsin.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top