Cari hesap nedir? Cari hesap takibi nasıl yapılır?

Cari hesap takibi

İşletmelerin devamını sağlayan şey para akışıdır. Peki, bu para akışı nasıl takip edilmeli? Borç-alacak dengenizi analiz etmenize yardımcı cari hesap takibi ile güncel durumunuz her an kontrolünüz altında!

Cari hesap nedir?

Cari, bir işletmenin herhangi bir şekilde ilişkisi veya alışverişi olan kurumlara verilen addır. Bu kurumlar gerçek veya tüzel kişiliğe sahip işletmeler, kişiler ve buna benzer kuruluşlar olabilir. 

Cari hesap ise işletmenin ilişkilerinin kaydının tutulduğu hesaptır. Cari hesap defterinde tüm alışverişler ve para transferleri kayıt altına alınır.

Cari hesap bakiyesi nedir?

Cari bakiyesi, henüz nakdi olarak ödenmemiş bakiyeye verilen addır. Alışveriş ve para transferlerinizi kayıt altına aldığınız cari hesabınızdaki açık yani borç ve alacak arasındaki farkı gösterir.

Cari hesap ekstresi ise hesaplarınızı gösteren ve çıkarımlar yapmanızı sağlayan bir alandır. Herhangi bir cari hesap takip programı üzerinden hesap ekstrenizi görüntüleyebilir; cari hesabınızın toplam bakiyesi üzerinden borç-alacak miktarlarınız hakkında yeni stratejiler belirleyebilirsiniz.

Cari hesap takibi ne anlama gelir?

Cari hesap takibi, özellikle sürekli alışverişte olduğunuz işletmeler ile olan ilişkilerinizi takip edebilmek için önemli bir kontrol mekanizmasıdır. Borç-alacak dengenizi kurabilmeniz, nakit akışınızı takip edebilmenizi sağlar.

Cari hesap yönetimi neden önemlidir?

Hesap takibi ve yönetimi sayesinde şirketler ticari işlemlerini ve para akışlarını takip edebilir. Finansal analizlerin doğru yapılabilmesi ve alacak-borç dengesinin kurulup gelir-gider takibi yapılabilmesi için çok önemlidir.

Özel cari hesap yönetimi sayesinde müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarını daha iyi analiz edebilir bununla birlikte stok takibinizi de daha sağlıklı yapabilirsiniz.

Kimler cari hesap takibi yapar?

Alım-satım yapan herkes, yani tüm işletmeler cari hesap takibi yapmalıdır. Bir işletme isterse bünyesinde bu konuda yetkilendirdiği bir personel bulundurabilir ya da şirket sahipleri bu takibi gerçekleştirebilir.

Şirketlerin muhasebecileri cari takibinde rol alamaz. Muhasebeciler geçmiş dönem kayıtları ile ilgilendiklerinden şirketin güncel durumu ile ilgili işlemlerde yeterli bilgiye sahip değildir.

Cari hesap takibi nasıl yapılır?

Cari hesap ekstresi istemek, finansal durumunu stabil tutmak isteyen her işletmenin yapması gereken bir eylem. Sizler de Bizmu üzerinden cari hesap takibi yapabilir, güncel durumunuzu her an her yerde görüntüleyebilir, gerekli ekstreleri e-posta yoluyla kolayca gönderebilirsiniz.

Panel üzerinden gelirler sekmesi altındaki müşteriler sayfasından borcu olan ve olmayan müşterilerinizi, giderler sekmesi altındaki tedarikçiler sayfasından da alacaklı olan ve olmayan tedarikçilerinizi görüntüleyebilir, ödeme gerçekleştiğinde fatura eklemesi yapabilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için ise cari hesap ekstresi istemek ve sisteme işlemek gerekiyor.

Cari hesap ekstresi bir ön muhasebe programı veya Excel ile hazırlanabilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar ve belgede bulunması gereken bilgilerde hata olmaması adına bu işlemi bir ön muhasebe programı aracılığıyla yapmak çok daha kolay olacaktır.

Cari hesap borcu nedir?

İki işletme arasında bir alışveriş gerçekleştiğinde bir alacak-verecek durumu ortaya çıkar ve bu cari hesapta belgelenir. Mal veya hizmeti satan işletme henüz sattığı ürünün parasını tahsil edememişse, alıcı tarafın cari borcu oluşmuş olur.

Cari hesap sözleşmesi nedir?

Cari hesap sözleşmesi iki işletme arasındaki sürekli alışveriş ilişkisinden doğar. Bu sözleşmede işletmeler her alım-satımda tahsilat yapmaktan karşılıklı olarak vazgeçip bunları cari üzerinden takip etmek ve hesap kesiminden sonra çıkacak artan tutarı talep etmek üzerine anlaşırlar.

Hukuki olarak bağlayıcılık kazanabilmesi için yazılı olarak yapılması gerekir. Örneğin bir tedarikçi-üretici ilişkisinde devamlı bir alışveriş durumu söz konusu olduğundan taraflar bir cari hesap sözleşmesi imzalar ve hesap kesiminde hangisinin diğerine cari açığı kalmış ise o taraf bir ödeme gerçekleştirir. Böylece işlemler daha az karmaşık hale gelir ve takibi daha kolay olur.

Borçlu cari hesap nedir?

Borçlu cari hesap, alıcı tarafında işlem görür. Bir mal veya hizmeti satın alan işletme, aldığı mal veya hizmetin karşılığı olarak satıcı işletmeye “borçlanır”. İşletmeye borç bakiyesi bulunan hesaplar borçlu cari olarak nitelendirilir.

Bizmu cari hesap programı

Bizmu panelinizde cari hesap ekstresi oluşturmak çok kolay! Yapmanız gerekenler;

  • İlk olarak cari hesap ekstresini oluşturmak istediğiniz müşterinizin sayfasına girin.
  • Sağ üstteki işlemler butonu altından ekstre ibaresini seçin.
  • Seçtiğiniz müşteri veya tedarikçi ile olan tüm iletişiminizin ekstresini oluşturmak için tüm işlemler butonuna tıklayın.
  • Eğer müşteri veya tedarikçinizle belirli tarihler arasında gerçekleşen hareketlerinizin ekstresini oluşturmak istiyorsanız tarihleri seçerin.
  • Bu adımlardan sonra ekstrenizi pdf olarak indirebilir ya da e-posta ile gönderebilirsiniz.

Bir cari hesap ekstresinde karşı işletmenin adı ve adresi, vergi kimlik numarası ve vergi dairesi bilgileri bulunur. Finansal akışın gerçekleştiği banka bilgileri hesap bilgileri ile birlikte eklenir. 

Cari ekstresi, borç-alacak takibi için bir işletmenin incelemesi gereken olmazsa olmaz belgelerdendir. Ekstrenin genellikle sağ altında toplam alacak, toplam borç ve bu ikisi sonucunda ortaya çıkan bakiye bilgisi bulunur. 

Bazı ön muhasebe programlarında bakiyenin sonunda (A) veya (B) ibarelerini görebilirsiniz. A alacaklı, B ise borçlu olduğunuz anlamına gelir.


Cari hesap ekstresi istemenin en basit yolu, kullanımı kolay bir ön muhasebe programından yararlanmak. Siz de web tabanlı Bizmu’yu 14 gün ücretsiz deneyebilir, cari hesap takip programı sayesinde nakit akışınızı kontrol altına alabilir, müşteri ve tedarikçilerinizle hızlı bir şekilde cari hesap mutabakatı yapabilirsiniz.

Top