e-Fatura’ya Neden Geçmelisiniz?

on muhasebe 1233000523

 

İncelikle besleyip büyüttüğün iş fikrini sonunda hayata geçirdin, hayallerini gerçeğe çevirdin. Artık bir şirketin ve işleyen bir düzenin var. Satış yapıyor, kimi zaman teferruatlı bir iş olduğunu düşünsen de bilindik yöntemle, matbu fatura kesiyorsun. Karşına sıkça e-faturayla ilgili bilgiler çıkıyor ancak bu uygulamaya geçmek konusunda kararsızsın. Sana gerçekten faydalı olacak mı, her gün daha da dijitalleşen dünyada e-dönüşüm ne kadar vakit alacak, henüz buna zorunlu değilken neden bu sistemi kullanmak için gönüllü olmalısın, emin değilsin. O halde, e-faturaya geçmenin senin için neden avantajlı olacağına gel birlikte bakalım.

e-Faturayla ilgili aklındaki soruları cevaplamana yardım edecek e-Fatura hakkında bilmen gereken 18 şey” başlıklı yazımıza da göz atmak ister misin?

Faturalama süreçleri dijitalleşiyor

İş dünyasında kullandığımız tüm araçlar dijitalleşiyor. İçeceğimiz suyu, yiyeceğimiz yiyeceği bile telefon uygulamasıyla dijital olarak sipariş ettiğimiz, bulunduğumuz yere online olarak taksi çağırdığımız bir dünyada, muhasebenin de geleneksel yöntemlerle devam etmesi söz konusu olamazdı.

E-fatura, faturalama süreçlerini dijitalleştiren, belgelerin kağıda basılmasına gerek bırakmadan elektronik olarak hazırlanıp gönderilmesini ve alınmasını sağlayan bir uygulama. Matbu fatura elde hazırlanırken, e-fatura dijital ortamda oluşturulup kesiliyor.

Bu uygulamanın amacı, satıcı ve alıcı arasında tek format ve standarda göre, güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir faturalama sistemi kurmak.

e-Faturanın avantajları

  1. Her şeyden önce, doğa dostudur

e-Fatura, kağıttan tasarruf sağladığı için çevreci bir uygulamadır. Bu anlamda, e-faturanın uzun vadede tüm dünyanın faydasına olduğunu söyleyebiliriz. E-fatura uygulamasına geçildiğinden beri, Türkiye’de 100 binden fazla ağacın kesilmekten kurtulduğu tahmin ediliyor.

  1. Zamandan tasarruf ettirir

e-Fatura elektronik ortamda saniyeler içinde hazırlandığı için, kıymetli zamanını işini geliştirmeye ayırmana olanak sağlar. Aynı zamanda, seninle birlikte çalışanların da zamanını da daha değerli hale getirir.

  1. Operasyonel yükü ve maliyetleri düşürür

e-Faturayla birlikte, yazıcı, kağıt, zarflama, postalama gibi masraflarınız ortadan kalkar. Posta takibi yapmak zorunda kalmazsın. Bu sayede operasyonel yükünü de azaltmış olursun. Birim başına yaklaşık 5 TL olan matbu fatura maliyeti, e-fatura ile kuruşlara kadar düşer.

  1. Mobilite sağlar

Dünyanın neresinde olursan ol, hızlıca e-fatura oluşturabilir, tek tıkla muhatabına gönderebilirsin. Tek ihtiyacın internet bağlantısı ve bir laptop, tablet veya akıllı telefon.

  1. Arşiv ve erişimi kolaylaştırır

e-Fatura, elektronik ortamda saklandığı için kaybolma riski yoktur. Arşivleme ve erişim işlerini de daha kolay hale getirir. Yasal olarak on sene boyunca saklaman gereken faturalarını, e-fatura uygulamasıyla kolayca arşivleyebilir, isterse seneler öncesinden olsun, istediğin faturaya tek tıkla hızlıca ulaşabilirsin. Böylece, klasörlerin, dosyaların ve fatura yığınlarının içinde kaybolmazsın.

  1. Tahsilatı hızlandırır

e-Fatura, posta sürecini ortadan kaldırarak müşterilerinin faturaları anında görmesini sağladığı için tahsilat sürelerini de kısaltır. Böylece, faturan postada geciktiği ya da kaybolduğu için ödeme beklemek zorunda kalmazsın. Nakit akışının kontrolü sende olur.

  1. Müşterilerinle daha iyi anlaşmanı sağlar

e-Fatura sayesinde, müşterilerin ve satıcılarınla daha hızlı şekilde iletişim kurabilir, onlarla birçok gereksiz süreci atlayarak daha kolayca anlaşabilirsin.

  1. Mali müşavirinle daha kolay çalışmana olanak verir

Evrak gitti-geldisi olmadan çalışmanı sağladığı için, e-fatura uygulaması sayesinde muhasebecinle daha hızlı iletişim kurabilir, daha kolay çalışabilirsin.

Zorunlu olmasam da e-faturaya geçmeli miyim?

Bugün değilse bile, yakın gelecekte tüm işletmeler için zorunlu hale geleceği için e-fatura sistemine erkenden dahil olup sisteme alışmak senin için faydalı olacaktır. Bu sayede, işindeki profesyonellik seviyen de yükselecektir. Özellikle, e-ticaret yapıyorsan, kargo ile fatura gönderiyor ve yaptığın masrafları azaltmak istiyorsan e-fatura senin için biçilmiş kaftan. Ofisindeki kağıt yığınlarından, dosya ve klasörlerden canın sıkılıyorsa, daha kolay takip edebileceğin, hızlı ve düzenli bir faturalama sistemi kurmak istiyorsan, e-fatura uygulamasına bir an önce geçmelisin.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan, Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top