Müşteri takip programı nedir?

Müşteri takip programı

Rekabetin yüksek olduğu günlerde sadık müşterilere sahip olmak çok önemli. Müşteri takip çizelgeleri ile uğraşmak yerine teknolojiye ayak uydurmuş müşteri takip programları ile tanışın, işinizi kolaylaştırın!

Müşteri takip programı nedir?

Müşteriler işletmelerin bel kemiğidir. Satış yaparak elde ettiğiniz gelir ile giderlerinizi karşılar ve işletmenin sürekliliğini bu akış ile sağlarsınız. Bu nedenle her işletmenin olmazsa olmazlarından biri gelir gider takibidir.

Borç-alacak takibini düzenli yaparak müşterilerin ihtiyaçlarına göre hareket etmek gerekir. Müşteri takip programı da tam bu noktada devreye girer. 

CRM (Customer Relationship Management) olarak da adlandırılan müşteri ilişkileri yönetimi sayesinde mevcut müşterilerinizi analiz edip ihtiyaçlarına yönelik hamleler yapabilirsiniz. Müşteri takip programı sayesinde ilişkinizi kuvvetlendirdiğiniz müşterileriniz sizlerden bahsettiği takdirde de potansiyel müşteriler kazanmaya başlarsınız. Tüm bu süreç sayesinde kârınız ile birlikte marka bilinirliğinizi de artırırsınız.

Müşteri takibinin avantajları nelerdir?

Müşteri takip programları sayesinde müşterilerinizle olan tüm iletişiminizi kayıt altına alabilirsiniz. Bu programlar sadece bir müşteri veritabanından ibaret değildir. Gelecekte atacağınız adımlar için yol gösterici nitelik taşıyan veriler elde edeceğinizden aynı zamanda pazarlamanızın yadsınamayacak bir kısmını da oluşturur.

Müşteri takibi yaparak personaları analiz edebilir, hangi sıklıkla neye ihtiyaç duyduklarını öngörmeye başlayabilirsiniz. Müşterilerinizin harcama alışkanlıklarına göre kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturarak daha fazla kâr elde edebilir ve aynı zamanda müşteri ilişkilerinizi sağlamlaştırarak sadakat sağlayabilirsiniz.

Müşterilerinize karşı gösterdiğiniz ilgi ve alaka şirketinizin imajını güçlendirirken marka bilinirliğinizin artmasına da yardımcı olur. Takip sistemi ile kârınızı artırabilir, işletmenizin geleceği için daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Müşteri takibi iş planınıza nasıl katkı sağlar?

Müşteri takip programının avantajları saymakla bitmiyor. Mevcut müşterileriniz ile olan ilişkileriniz nasıl? İyileştirmeler yapmanız gereken noktalar var mı? Yeni müşterilere nasıl ulaşabilirsiniz? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı müşteri takip programlarında!

Gelecek için planlama yaparken geçmiş ile ilgili birtakım raporlardan yardım almak şart. İşte müşteri takibinin faydaları da tam burada devreye giriyor.

Analiz ettiğiniz gelir gider tabloları, müşteri alışkanlıkları, dönemsel satış artışları ve alacak durumunuza baktığınızda iş planınızı yaparken hangi noktaları göz önünde bulundurmanız, geliştirmeniz veya müdahalede bulunmanız gerektiğini daha rahat görebiliyorsunuz.

Müşteri takip programı nasıl kullanılır?

Müşteri ilişkileri yönetimi genellikle müşteri takip çizelgesi ile Excel üzerinde kayda alınıyordu. Teknoloji çağının getirdikleri artık iş hayatında da bizlere kolaylık sağlıyor.

Müşterilerinizi kullandığınız sisteme tüm bilgileri ile kaydedip iletişiminizi kontrol altında tutabilir, satışlarınızı ve alacaklarınızı net bir şekilde görebilirsiniz.

Bizmu müşteri ve tedarikçi yönetimi hizmetleri ile gelir gider analizinizi rahatça yapabilir, vadesi geçmiş faturalarınız için müşterilerinize hatırlatma gönderebilir ve bakiyesi olan carilerinizi listeleyebilirsiniz.

Yapılacak ödemelerinizi ve tahsilatlarınızı tek ekranda inceleyerek daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Müşteri takip programı nasıl seçilir?

CRM sisteminin faydalarından yararlanmak istiyorsunuz fakat en iyi müşteri takip programını nasıl bulacağınızı bilemiyor musunuz? Bir müşteri takip programında bulunması gereken en önemli özellik, gerçekleştirdiğiniz aktiviteleri size tek bir ekranda sunabilmesi.

Bu programlar müşteri bilgilerini kaydetmek dışında onlarla olan alışverişinizi, sizden taleplerini ve harcama alışkanlıklarını, kısacası ilişkilerinizi analiz etmenize ve pazardaki rekabete karşı yeni stratejiler üretmenize yardımcı olmalı. Bizmu ön muhasebe programı ile tüm müşterilerinizi borcu olanlar ve olmayanlar şeklinde ayırıp incelerken tahsil etmeniz gereken tutarları da aynı ekranda görebilirsiniz.

Siz de müşteriler tarafından tercih edilen bir firma olma yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız Bizmu’yu 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz!

En çok okunan yazılar

Top