Gelir-gider hesaplamanın püf noktaları

on muhasebe 685733710

Gelir ve gider hesabını düzenli şekilde tutmak şirketinin geleceği için çok önemlidir. İşte gelir-gider hesaplamanın püf noktaları… 

Gelir-gider hesaplama nedir?

Gelir ve giderlerini düzenli bir şekilde tutmak ve kazandıklarını, yaptığın harcamaları ayrıntılarıyla bilmek nakit akışına hakim olmak demektir. Bu hakimiyet sana şirket karlılığını hesaplarken de yardım eder. 

Gelir-gider tablosu nedir?

İşletmelere, her hesap döneminde kazandıkları gelir ve gideri düzenli biçimde gösteren ve dönem sonundaki kar ve zararı özetleyen mali tabloya gelir tablosu denir. 

 

Gelir-gider hesabında ön muhasebe programının avantajları

Gelir-gider programı, gelir ve giderlerini aktif olarak kontrol edip hatasız şekilde takip etmeni sağlar. İşletmenin gelir-gider yönetimini etkinleştiren ön muhasebe programları, işletmenin geleceğini ilgilendiren hayati kararları da daha sağlam verilere dayanarak almanı sağlar. Biz de sana gözüpek ve güçlü bir girişimci olarak muhasebedeki hataları minimuma indirmek için bir gelir-gider programı ya da gelir-gider takibi programından fazlasını yapabileceğin online ön muhasebe programı kullanmanı öneririz. Bir ön muhasebe programı ile şirketinin yaptığı tüm harcamaları kalem kalem tutabilir, bu harcamaları belirlediğin periyotlara göre takip edebilirsin. Bununla birlikte yaptığınız satışlar için kestiğin faturaları da işleyebilir, gelirlerini hesaplayabilirsin. 

Gelir-gider hesaplamanın püf noktaları

İyi bir gelir-gider programı ile pek çok farklı gelir ve gider için ayrıntılı kategoriler oluşturabilir, bunların hepsine kolayca erişebilirsin. Gelir ve giderlerini kolayca takip edebilmek için aşağıdaki önerilerimizi dikkat alabilirsin:

  • Gelir ve giderlerini kategorilendir. Böylece ana gelir kaynaklarını ve giderlerini görebilir, gelecek yatırım ve harcamalarına daha kolay yön verebilirsin.
  • Sistemine banka ve hesaplarını ekle. Böylece tek ekrandan gelir gider takibi yaparak zamandan tasarruf edebilirsin.
  • Harcama ve gelirlerini hemen kaydet. Bu sayede nakit akışını her an kontrol altında tutar ve iş yeri kârlılığını anlık olarak ölçümleyebilirsin.

 

 


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top