Bizmu ile ev ekonomini yönet II: Evinin gelirlerini nasıl takip edersin?

on muhasebe 157219337

Ev ekonomisini yönetmenin kolayı: Bizmu! Eğer bir Bizmu kullanıcıysan evinin ve tüm aile bireylerinin gelir ve gider takibini zahmetsizce yapabilirsin.

Banka ve kasa hesaplarımızı kaydettiğimize göre sıra Bizmu’ya gelir kaydedip takip etmeye geldi.

Neden Bizmu kullanmalısın?

Bizmu’da gelir kaydı nasıl yapılır?

Maaşlarını, ev ya da iş yeri sahibiysen aldığın kiraları gelirlerin olarak kabul edebilirsin. Bunun için her bir gelirini perakende faturaymış gibi düşünebilirsin.  Bizmu’da gelirlerini 2 şekilde kaydedebilirsin: 

1. Banka ya da kasa hesabına para girişi yaparak gelir kaydetmek

Bu yöntemi kullanmak istiyorsan öncelikle para eklemek istediğin hesabı seçmelisin. Ardından bu kasa ya da bankanın detayında yer alan ‘Para Girişi Ekle’ butonuna tıklayarak miktar, tarih ve açıklama (örneğin ‘kira’ ya da ‘maaş’) ekleyebilirsin. İşte gelirin kaydedildi!

2. İşveren ya da kiracını müşteri olarak kaydederek gelir eklemek

Bizmu’da gelir eklemenin bir diğer yolu da işverenini veya kiracını sisteme müşterin olarak kaydetmek. Müşteri eklemek için buradaki adımları takip etmen yeterli. Bu yöntemi kullanırsan kişi bazlı gelir takibi de yapabilirsin. Son olarak müşterilerine satış faturası kesmen gerekiyor. Satış faturasını nasıl keseceğini öğrenmek için buraya tıklayabilirsin. Aldığınız maaş ödemelerini ise tahsilat olarak faturaya ekleyebilirsin.

Açılış bakiyesi ile ilk durumu kaydedebilirsin

Gelir ve giderlerini daha etkin bir şekilde takip edebilmek için eklediğin her yeni kayda bir açılış bakiyesi ekleyebilirsin. Örnek vermek gerekirse kiracın geçen ay sana ödeme yapmadı ve 1000 TL’lik bir borcu var diyelim. Bu borcun takibini yapabilmek için kiracını müşteri olarak kaydedip ‘Açılış bakiyesi ekle’ alanına tutar olarak ₺1000 girip durum olarak da ‘Borcu var’ı seçebilirsin. Kiracın sana olan borcunu kapattığında müşteri detayında yer alan ‘Tahsilat ekle’ seçeneğini kullanıp bakiyeyi kapatabilirsin. İşte her şey bu kadar kolay!

Online ön muhasebe programı ne işe yarar?


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top