Sanal POS nedir ve nasıl kullanılır?

on muhasebe 685733710

Sanal POS nedir?

İnternet üzerinden yaptığın alışverişlerde kullanılan POS cihazlarının genel adı Sanal POS’tur. Sanal POS’a sahip bir mağazada kredi kartın ile ödeme yaptığında ödeme işleminin gerçekleşmesi gibi internet üzerinden yaptığın alışverişlerde de kredi kartı bilgilerini girerek ürün ve hizmetin bedeli olan paranın satıcının banka hesabına geçirilmesi işlemini sağlar. 

Sanal POS nerede kullanılır?

Satış yapılan bütün internet sitelerinde kullanılabilen Sanal POS, kolay, güvenli ve zahmetsizdir. Aynı zamanda da ürünlerini internet üzerinden satmak isteyenler için de hızlı işlem kolaylığı ile pazar genişlemesine olanak tanır. 

Sanal POS kullanmalı mıyım?

Eğer web siten üzerinden ürün veya hizmet satmak istiyorsan hızlı çözümlerden bir tanesi olarak Sanal POS’u kullanabilirsin. BKM (Bankalararası Kart Merkezi)’nin son verilerine göre 2015 yılının ilk altı ayında kartlarla yapılan ödemelerin bir önceki yıla göre %15 büyümesi de bize gösteriyor ki online olarak kredi kartları ile yapılan alışverişlerin oranı artmış, alıcıların Sanal POS kullanımı da çoğalmıştır. 

Sanal POS nasıl alınır?

Neredeyse bütün bankalar tarafından Sanal POS hizmeti sunuluyor. Örneğin Akpos (Akbank), VPOS-724 (Vakıfbank), POSNET (Yapı Kredi Bankası), Garanti Sanal POS (Garanti BBVA), Finans WebPos (Finansbank), Ziraat Sanal POS (Ziraat Bankası), TEB Sanal POS (Türkiye Ekonomi Bankası) vb.

Şirket olmadan Sanal POS kullanabilir miyim?

Sanal POS, kurulu bir şirketin olmadığı sürece sağlayabileceğin bir ayrıcalık değildir. Sanal POS yerine alternatif olarak PayPal, iyzico gibi hizmetlerden faydalanabilirsin. 

Sanal POS güvenli mi?

Bankalar tarafından belirlenen güvenlik önlemleri alınmadan Sanal POS’lar tedarik edilemez. Sanal POS’lar herhangi bir kredi kartı kullanımından daha fazla bir risk taşımaz. Unutulmamalıdır ki bilgisayarındaki güvenlik yazılımlarını her zaman güncel tutmak, güvenli olduğuna güvendiğin sitelerden alışveriş yapmak ve alışveriş yaptığın web sitelerinde SSL olduğunu kontrol etmek önemlidir.

Sanal POS fiyatları ve komisyonları nelerdir?

Bankadan bankaya farklılık gösteren Sanal POS ücretleri ve komisyonları için en doğru bilgiyi banka ile irtibata geçersen alabilirsin. 

Kiralık Sanal POS ne demektir? Kiralık sanal POS nasıl kullanılır?

Kiralık sanal POS’lar yasal olmamak ile beraber şirketlerin yeni kurulmuş olmaları ve bazı riskli e-ticaret siteleri için POS uygulamasının başlatılması dolayısı ile bulunmuş bir çözümdür. Kiralık sanal POS’lar başka şirketler gösterilerek alınır ancak Kiralık Sanal POS kullanıldığında fatura düzenlenmesi aşamasında sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca faturaya bağlı olarak bir e-ticaret sitesi kiralık Sanal POS ile işlem yaptığında POS’u kiraladığı işletmenin ürünle ilgili iade, garanti ve diğer satış sonrası sorumlulukları da üstlenmesi gerekir. Bu da kiralık Sanal POS ile mümkün değildir.


E-ticaret’te sanal pos dışında, fatura kesmeden finansal analize tüm işlemlerini tek bir kanaldan yönetmeni sağlayacak uygun fiyatlı entegre hizmet paketlerimizi görmeden karar verme!

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top