Ticari muhasebe programı nedir?

on muhasebe 1233000523

Ticari muhasebe programı, bir işletmenin muhasebe süreçlerinin takibinde kullanılan programlardır.

Toptancıdan perakendeciye, bakkaldan süpermarkete, mağazadan hizmet satan şirketlere, satış yapan her türlü işletmenin satış takibi, stok yönetimi, satış sözleşmelerinin oluşturulması ve takibi, faturaların düzenlenmesi ve takibi, gelir gider takibi ve bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ticari yazılımlara ihtiyacı vardır.

Bu tarz işlemlerin takibi manuel olarak ya da MS Excel üzerinden yapılmaya çalışılsa da bu iş için geliştirilmiş ticari yazılımların kullanılması işletmenin zaman ve kaynak tasarrufu yapmasına yardım edeceği gibi hassas ve önemli hesaplamaların hataya mahal bırakmaksızın yapılmasını da sağlamaktadır. Bu sebeple her ölçekten ve sektörden işletmeler, ticari muhasebe programlarını tercih etmektedir.

Ticari muhasebe programları, ön muhasebe ve genel muhasebe işlemlerinin yapılması için işletmelere ihtiyaç duydukları takip sistemini ve hesaplama araçlarını sağlamaktadır.

Ticari muhasebe programları ile cari hesap takibi

Ticari muhasebe programları ile işletmenizin cari hesaplarında bulunan borçları, alacak bakiyelerini, vade günlerini takip edebileceğiniz gibi ayrıca borçların ve alacakların faizlerini de kolayca hesaplayabilirsiniz. Ödeme takip programı kullanarak tüm ödemelerinizi takip edebilirsiniz.

Ticari muhasebe programları ile personelin cari işlemlerinin takibi

Piyasadaki pek çok ticari muhasebe programında personele dair cari işlemleri hızla ve hatasız olarak yapmanızı sağlayacak personel cari işlemleri modülü mevcuttur. Bu modül ile işletmenizde çalışan personelin maaşını, avans ve primlerini takip edebileceğiniz gibi personelinizin kartına ilgili prim sistemini tanımlayarak prim tahakkuk işlemi her ay otomatik olarak gerçekleştirilebilir.

Ticari muhasebe programları ile alım – satım işlemlerinin takibi

Ticari muhasebe programlarının yardımıyla işletmenizin alım – satım işlemlerini yakından takip etmeniz mümkün. İşletmenizin satın alma işlemlerini ürün takip etmenin yanında her türlü satın alma işleminin talebini, faturasını, irsaliyesini ve sipariş dokümanını kullandığınız ticari muhasebe programına otomatik olarak aktarmak suretiyle bütün önemli evrakları bir yerde toplayabilirsiniz. Böylece gerektiğinde tozlu arşiv dosyaları arasından fatura ya da irsaliye arayarak ya da bilgisayarınızdaki farklı klasörler ve programlar arasında kaybolarak vakit kaybetmezsiniz. Ticari muhasebe programları ile müşterileriniz ve tedarikçileriniz için teklif hazırlama yapıp gönderebilirsiniz, hatta bu tekliflerin takibini de yapabilirsiniz. Siparişlerinizin tarihinden stok durumuna kadar detaylı verilerini tek merkezden kolaylıkla görüntüleyebilir, ödeme planı yapabilir, KDV ve iskonto hesaplamalarını yürütebilirsiniz.

Ticari muhasebe programları ile fatura takibi

Ticari muhasebe programları ile işletmenizin fatura takibini de tek merkezden, kolayca yapabilirsiniz. Fatura ile beraber stok, demirbaş, hizmet ve masraf verilerini de kaydedebilirsiniz. Her kaleme dair ayrı ayrı KDV, depo, personel ve departman verisi girebilir, ayrı iskonto oranları belirleyebilirsiniz.

Ticari muhasebe programları ile irsaliye takibi

Malların sevki ve teslimi esnasında işlenen resmi belgeye irsaliye adı verilir. Ticari muhasebe programları yardımıyla aldığınız ya da sattığınız malların irsaliyelerini de takip edebilir, henüz fatura edilmemiş fakat alıcısına ulaşmış malların da takibini ilgili modülü üzerinden sağlayabilirsiniz.

Ticari muhasebe programları ile bankacılık işlemleri

Ticari muhasebe programları, işletmenizin bankacılık işlemlerinin takibini de kolaylaştıracaktır. Kullandığınız ticari muhasebe programı üzerinde vadeli ve vadesiz hesaplarınızı takip edebilir, mevduat ve kredi hesaplarınızın detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Aynı banka üzerindeki kredi, senet, çek, tahsilat ve benzeri işlemlerinizi de takip edebilir, bu işlemleri kolaylıkla planlayarak işletmenizin alacak ve ödemelerini bir düzene oturtabilirsiniz.

Ticari muhasebe programlarında bulunması gereken modüller

İşletmeniz için satın aldığınız ticari muhasebe programında stok takibi, fatura, müşteri takibi, teklif – sipariş – satış takibi, personel hesapları, kasa takibi gibi işletmenizin ihtiyaçlarına cevap verecek modüllerin bulunduğundan emin olun.

Mikro ve Bizmu yazılımlarında tüm bu modüller ve daha fazlasını bulabilir, yukarıda sayılan işlemleri ve daha fazlasını hem bilgisayarınızdan, hem de cep telefonunuzdan her yerde, her
an yapabilirsiniz.

Bizmu programını hemen ücretsiz test edebilirsiniz.

300’ün üzerinde iş ortaklığı ile, 30 yıldır 105 bin müşteriye kurumsal süreçlerde destek veren yerli bir şirket olarak Mikro Yazılım, şirketinize muhasebe raporları hazırlamadan ciro hesaplamaya pek çok alanda destek olacak yazılım ürünleri ile iş süreçlerinizi verimli bir hale getirmek için hizmet vermektedir.

Top