Ticari muhasebe programları nelerdir?

on muhasebe 726838933

Ticari muhasebe programı nedir?

Ticari muhasebe programı, bir işletmenin muhasebe süreçlerinin takibinde kullanılan programlardır. Toptancıdan perakendeciye, bakkaldan süpermarkete, mağazadan hizmet satan şirketlere, satış yapan her türlü işletmenin satış takibi, stok takibi, satış sözleşmelerinin oluşturulması ve takibi, faturaların düzenlenmesi ve takibi, gelir gider takibi ve bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ticari yazılımlara ihtiyacı vardır. Bu tarz işlemlerin takibi manuel olarak ya da MS Excel üzerinden yapılmaya çalışılsa da bu iş için geliştirilmiş ticari yazılımların kullanılması işletmenin zaman ve kaynak tasarrufu yapmasına yardım edeceği gibi hassas ve önemli hesaplamaların hataya mahal bırakmaksızın yapılmasını da sağlamaktadır. Bu sebeple her ölçekten ve sektörden işletmeler, ticari muhasebe programlarını tercih etmektedir. Ticari muhasebe programları ön muhasebe ve genel muhasebe işlemlerinin yapılması için işletmelere ihtiyaç duydukları takip sistemini ve hesaplama araçlarını sağlamaktadır.

Ticari muhasebe programlarında hangi işlemler yapılabilir?

Ticari muhasebe programlarında aşağıdaki işlemler ve daha fazlası yapılabilir:

 • Alım – satım işlemlerinin takibi
 • Fatura yazılması ve takibi
 • İrsaliye takibi
 • Bankacılık işlemleri
 • Stok takibi
 • Kasa işlemleri takibi
 • Hizmet ve masraf işlemleri takibi
 • Personel cari işlemleri
 • Cari hesap takibi
 • Sayım işlemleri
 • Barkod işlemleri

Bu işlemler hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili içeriklerimize göz atabilirsiniz. (İlgili içeriklere link verilebilir)

Ticari muhasebe programı çeşitleri nelerdir?

Günümüz itibariyle piyasada çok farklı işletmelerin çok farklı ihtiyaçlarına cevap vermesi için tasarlanmış, özgün ticari muhasebe programları bulmak mümkündür. Piyasadaki kimi programlar küçük ölçekteki işletmelerin ön muhasebe ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflerken kimi programlar da daha geniş kapsamlı özellik ve araçlar sunarak daha büyük ölçekteki işletmelerin muhasebe ihtiyaçlarının tamamını karşılamayı hedeflemektedir.

Bu sebeple piyasadaki farklı ticari muhasebe programları hakkında genel bir fikir sahibi olmanız, işletmenizin ihtiyaçlarına en uygun ticari muhasebe programını seçmeniz için size yardımcı olacaktır.

Ön muhasebe programları

Ön muhasebe programları, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ön muhasebe ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen programlardır. İşletmelerin faturalarının, e-faturalarının, e-arşiv faturalarının, gelir ve gider hesaplarının, ciro hesaplarının, irsaliyelerinin takibini yapmasını sağlayan ön muhasebe programlarında kolay kullanılan, telefon ve bilgisayar gibi farklı cihazlardan da erişilebilen, anlaşılır bir arayüze sahip olanlarını tercih etmeniz sizin ve işletmenizin yararına olacaktır. Eğer kolay ön muhasebe programı arıyorsanız ilgili içeriğimizden daha fazla bilgi edinebilirsiniz. (İlgili içeriklere link verilebilir.

Piyasada ücretli ve ücretsiz ön muhasebe programları bulmak mümkündür. Bu programlar masaüstü programları olabileceği gibi web tabanlı uygulamalar da olabilir.

Ticari ve mali müşavir muhasebe programları

Ticari muhasebe programlarının bir üst segmenti olan ticari ve mali müşavir muhasebe programları, ön muhasebe programlarıyla karşılaştırıldığında daha geniş kapsamlı özellik ve araçlarıyla dikkat çekmektedir. Bu programlar profesyonel mali müşavirlerin ve daha büyük
ölçekli işletmelerin muhasebeye dair ihtiyaçlarını tek çatı altında toplamayı ve kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Ticari ve mali müşavir programları, kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda yeni modüller ve ek paketlerin tanımlanmasıyla geliştirilebilir ve çok farklı sektörden, çok farklı işletmelerin muhasebe gereksinimlerine cevap verecek şekilde özelleştirilebilir. Ticari ve mali müşavir programlarında, ön muhasebe programlarından farklı olarak beyanname, genel muhasebe, bordro ve defter, BA-BS gibi daha profesyonel ek özellikler bulunmaktadır. Bu ek özellikler ve araçlar küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duymayacağı ekstralardır fakat mali müşavirler ve büyük ölçekteki şirketlerin bu tarz araçları sıklıkla kullandığı bilinmektedir. İşletmelerin ihtiyaçlarına göre ticari muhasebe programları, Mikro gibi kurumsal firmaların yardımıyla özel modüllerin seçilmesi sonucu sıfırdan da tasarlanabilmektedir.
Alanında öne çıkan özellikleri, kullanım kolaylığı, Mac, PC ve cep telefonundan erişilebilmesi, anlaşılır ara yüzü ve benzersiz müşteri desteğiyle web tabanlı ön muhasebe çözümü Bizmu, işletmenizin her türlü ön muhasebe ve genel muhasebe ihtiyacını karşılayabilecek, benzersiz bir programdır. 300’ün üzerinde iş ortaklığı ile, 30 yıldır 105 bin müşteriye kurumsal süreçlerde destek veren yerli bir şirket olarak Mikro Yazılım, şirketinize muhasebe raporları hazırlamadan ciro hesaplamaya pek çok alanda destek olacak yazılım ürünleri ile iş süreçlerinizi verimli bir hale getirmek için hizmet vermektedir.

Top