6 soruda e-irsaliye

on muhasebe 590291639

e-İrsaliye uygulaması ile 2018 yılında tanıştık. 2019 yılı ile beraber zorunlu e-irsaliye uygulamasına geçildikten sonra gündeme birçok soru geldi. e-Dönüşüm ile beraber hayatımıza giren e-irsaliye sistemi için GİB tarafından hazırlanmış bir taslak bulunuyor. Biz de senin için e-irsaliye ile ilgili sıkça sorulan sorulara yanıt vereceğiz. 2023 yılı e-irsaliye zorunluluğu hakkında detaylar yazıda…

1. e-İrsaliye sistemini kimler kullanabilecek?

e-Fatura sistemine kayıtlı olan herkes otomatik olarak e-irsaliye sistemine de dahil sayılıyor. 

2. Dijital bir sistem olan e-irsaliyeyi kimlerle paylaşabilirim? 

Sisteme kayıtlı olan tüm firmalar e-irsaliyeyi birbirlerine gönderebilir ve alabilir. Firmalardan biri e-irsaliye sistemine kayıtlı değilse e-irsaliye sistemine dahil olan firma, kayıtlı olmayan firma için kağıt irsaliye düzenleyebilir.

3. e-İrsaliye sistemine ne zaman kayıt olabilir ve kullanabilirim?

e-İrsaliye sistemine geçişler 1 Ocak 2018 itibarı ile başladı. Yayınlanan yeni tebliğe göre e-fatura mükellefi olan tüm firmalar 1 Temmuz 2023’dan itibaren zorunlu olarak e-irsaliye sistemine de geçecek. e-Fatura sistemine kayıtlı firmalar GİB Portalı sayesinde sisteme otomatik olarak geçebiliyor. Dileyen firmalar ise özel entegratör aracılığıyla e-irsaliye sistemine geçiş yapabiliyor. 

4. e-İrsaliye sisteminde irsaliye kağıdının çıktısını da kullanmam gerekiyor mu? 

Evet. e-İrsaliye, sevk irsaliyesi olarak da kullanılıyor. Bu nedenle çıktısının alınarak taşıma esnasında şoförün yanında bulundurulması gerekiyor. Aynı zamanda taşıtın içerisinde bulundurulmalı. 

5. e-İrsaliye sisteminde alıcı kabul veya red yanıtlarını verebilir mi?

Alıcının kabul veya kısmi kabul yanıtları, e-irsaliye sistemi aracılığıyla da kolaylıkla verilebiliyor. 

6. e-İrsaliye kullanmak zorunda mıyım? e-İrsaliye zorunluluğu ne zaman başlayacak?

2022 yılı brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-irsaliyeye geçmek zorundadır. Belirtilen durum çerçevesinde gönüllü olarak veya zorunlu olarak e-fatura kullanıcısı olanlar ise 1 Temmuz 2023 yılı ile beraber e-irsaliye sistemine geçebilir.

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top