Stok takip programı nedir?

Stok takip programı

Bir işletmenin devamlılığı satışlar ile sağlanır. Satış yapabilmek için ise elinizde yeterli ürün bulunması gerekir. Depo takibi ve kontrolü de tam bu noktada devreye girer.

Stok kontrolü nedir?

Stok kontrolü, elinizdeki ürünleri belirli aralıklarla veya sürekli olarak takip etmenize verilen isimdir. Ürün stoklarınızı takip edebilmek için düzenli ürün sayımları yapmak veya bunu bir program üzerinden takip etmek şart.

Stok takibi yapmak neden önemlidir?

Stok takibi ile müşteri memnuniyetiniz ile birlikte kârınızı da artırabilirsiniz. Bazı dönemlerde ortaya çıkan ani talep artışları sizler için birer sürpriz olmaktan çıkar. Müşteri takip programları ile analiz ettiğiniz müşterilerinizin ortalama taleplerini göz önünde bulundurarak stok kontrolünüzü yapabilir, müşterinizi bekletmeden satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Düzenli takip ile toplu siparişler vererek tedarik maliyetlerinizi azaltırsınız. Satışını gerçekleştirdiğiniz ürünleri tuttuğunuz depo, stok programı ile takip ettiğinizde sürekli bir devridaim halinde olacak!

Stok takibi yapmanın işletmenize sağladığı avantajlar nelerdir?

Envanter takip programı olarak da adlandırılan stok takip programının önemini sağladığı avantajlar üzerinden de anlayabiliriz. Düzenli takip ile üretim maliyetlerinizi, tedarik maliyetlerinizi ve satış maliyetlerinizi azaltabilir, kârınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Maliyet muhasebesi kayıtlarınızı daha düzenli tutabilir, durum analizlerinde daha net bilgilere ulaşabilirsiniz. Eksik ve fazla malzemelerinizin farkına varır, gerekli aksiyon adımlarını erkenden alırsınız.

Eksik hammadde veya ürünü ivedilikle edinir, üretim sürecinizi aksatmazsınız. Fazla malzemeler için ise çeşitli kampanyalar oluşturarak pazarlar, elinizden çıkarırsınız.

Stok takibi nasıl yapılır?

Stok takip programı nedir sorusunu cevapladık, sıra nasıl yapıldığında. Bir stok programı olmadan, fiziksel yöntemlerle de stok takibi yapabilirsiniz.

Gözle kontrol yöntemi ile deponuzda görevlendirdiğiniz ayrı bir personel düzenli olarak ürün sayımı yapar ve raporlar. Stok takibi için harcadığınız süre uzarken bu yöntem sizlere artı bir personel de gerektirecek. Teknoloji çağının getirileri ile maliyetlerinizi azaltıp işinizi kolaylaştırmanız adına stok takibi programları hayatımıza girdi.

Stok takibi avantajları saymakla bitmiyor. Peki, en iyi stok takip programı hangisi? Bir stok takip programı seçerken nelere dikkat etmeli? Yaptığınız alış ve satışlar sisteme otomatik işlenip stoklarınızı güncellemeli ve stoklarınızı dilediğiniz an dilediğiniz yerden takip edebilmelisiniz.

Stok kontrolünde ABC Metodu

Programsız bir stok takibini kolaylaştırmak için geliştirilmiş bazı yöntemler mevcut. Bunlardan biri de ABC Metodu. Bu metod ile takip yapacaksanız ilk olarak stoklarınızı oluşturan kalemleri önem derecesine göre sınıflandırmalısınız.

A grubunda bulunan ürünlerin sayısı azdır fakat değer olarak stoklarınızın çoğunluğunu oluşturur. C grubu ise A grubunun tam tersi olacak şekilde sayısı çok fakat değeri az olan ürünlerden oluşur. B grubu ise bu iki grubun ortasında, nitelik ve nicelik bakımından orta seviyede kalan ürünlerden oluşan gruptur.

ABC yöntemi, stok kontrolünü önem sırasına göre gruplandırmanızı sağlar. A grubu için sıkı ve düzenli takip gerekir. Stok devir hızı yüksek tutulup tedarik sıkıntısının yaşanmaması için çalışılmalıdır.

C grubu için ise kontrol ve denetim en alt seviyede tutulabilir. İhtiyaç oluştukça temin edilmesi gereken C grubu ürünleri en düşük değere sahip grup olsa da tamamen değersiz değillerdir.

En çok problem yaşayabileceğiniz grup aslında C grubudur. Çok az tedarik etmeniz gereken C grubu ürünleri zamanında ve müşterinin taleplerine uygun arz edilemezse büyük bir memnuniyetsizlikle karşılaşabilirsiniz. B grubunda ise stok takibi açısından yapılacak her türlü aktivite A ve C gruplara uygulananlara göre orta seviyede tutulmalıdır.

Stok takip programları nasıl çalışır?

Stok takip programı, genellikle ön muhasebe programları içerisinde sunulan bir özelliktir. Kaydettiğiniz ürünleriniz sistemde depolanır ve ön muhasebe programı üzerinde yaptığınız her değişiklik birbiri ile bağlantılı bu tür alt özellikleri de etkiler.

Örneğin, bir Bizmu kullanıcısı bir satış gerçekleştirdiğinde sisteme gerçekleştirdiği satışın bilgilerini girer ve bir e-fatura alır. Bu esnada girdiği satış bilgileri otomatik olarak stok takibi yapılan ürünleri etkiler ve satışı yapılan ürün türünde satılan adet kadar ürün azalır.

4 1
Bizmu stok takip programı

Bizmu panelinde ürünler sekmesine gelerek ürün bilgilerinizi ekleyebilir, eklediğiniz ürünün stok takibine dahil edilip edilmeyeceğini seçebilirsiniz.

Fiziksel stok takibi yöntemlerini geride bırakın ve geçmiş stok hareketlerinizi görüntüleyebildiğiniz, kolayca içe ve dışa aktarım yapabildiğiniz, filtreleme özellikleri ile ürün listenizde kaybolmadan stok araması yapabildiğiniz Bizmu stok ve depo yönetimini 14 gün ücretsiz deneyin.

Top