Evden çalışırken boş kalan zamanında neler yapabilirsin?

on muhasebe 1028568955

Koronavirüs günlerinde sen de mi evden çalışmaya başladın? Bir yandan ev ve ofis dengesini kurmaya bir yandan da işleri yetiştirmeye çalışırken arada canın sıkılıyor olabilir. Peki bu süreçte boş zamanlarını nasıl değerlendirebilirsin?

Evden çalışmanın avantajları nelerdir?

Evden çalışmaya ilk başladığında muhtemelen yeni bir düzen oturtmaya çalışmanın telaşıyla tüm enerjini işine verdin. Eğer artık rutin bir programın varsa daha bol boş vaktin de olacaktır. Çalışmaktan sıkıldığında, ev işlerinden ya da yaptığın diğer aktivitelerden fırsat olduğunda nelerle ilgilenebilirsin?

Sana birkaç öneride bulunabiliriz!

Çalışma alanını düzenle. 

Kendini hangi renklerle çevrelersen ruh halin de o renk olur. Çalışma alanın ve masanın üzerindeki eşyalarda seni daha sakin ve odaklanmış hissettirecek değişiklikler yapabilirsin. Belki biraz ilham için karşında bir tablo olabilir. Belki de bir müzik aleti… Belki birkaç renkli kalem, belki lego, belki bir kübik küp… Zihnine ve ellerine beslenmek için ihtiyaç duyduğu şeyleri sun.

Programında değişiklik yap. 

Artık kendi programını kendin yapabildiğin için özgürsün. Bu özgürlüğü, eğer varsa hem iş yerinin kurallarına uyacak hem de rutinini daha bol molalı ve eğlenceli hale getirecek şekilde değiştirebilirsin. Ayrıca molalarında mutfakta yapılacaklarla, ev işleriyle uğraşmak yerine gerçekten dinlenmeyi de unutma. 

Evden çalışırken hayatını kolaylaştıracak 10 öneri

Becerilerini geliştir.

Belki de çalışmaktan sıkılmanın nedeni günlerinin çok öngörülebilir olmasıdır. Kendini ve zihnini yepyeni bir dili öğrenmeye çalışarak, hep merak ettiğin ekşi maya işini çözerek ya da yeni yoga pozları deneyerek şaşırtabilirsin. Amaç elbette zoraki bir kişisel gelişim değil. Seni mutlu ve tatmin ettiği sürece her şeyi yapabilirsin.

Meditasyon yap.

Adına ister meditasyon de, ister başka bir şey. Gözlerini kapatmak ya da açık tutmak da sana kalmış. Düşüncelerini kovup aklını boşaltmaya çalışmana bile gerek yok. Yalnızca dur ve kendini dinle…

Sohbet et.

Eşin, sevgilin, arkadaşın, bir aile bireyi, belki de yeni tanıştığın ve yalnızca online olarak iletişim kurduğun bir genç girişimci… Karşındaki her kim olursa olsun, her gün kendine özel bir sohbet zamanı yarat. Karşındakine basit bir ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabından fazlasını alacağın, ufkunda yeni kapılar açacak sorular sor. Anlamak ve öğrenmek için dinle.

Vücudunu esnet.

Vücuduna saat başı hareket etme şansını tanı. İster Korona sırası ister Korona sonrası, hiçbir zaman uzaklara gitmene ya da her gün ağır bir egzersiz yapmana gerek yok. Yukarıya ve aşağıya doğru bir-iki gerinme ve birkaç derin nefes vücudunun mola ihtiyacını karşılayacaktır. Bu konuda mobil uygulamalardan da faydalanabilirsin.

Yazı dizisi: Evden çalışmanın incelikleri 


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top