Evden çalışmanın avantajları nelerdir?

on muhasebe 130099715

‘Home office’ sözü kendi kendini açıklıyor ancak daha geniş bir çerçeveden bakılınca yapılan iş ve o işi yapan kişi için ne ifade ediyor? 

Yıllardır avantajlarını ve dezavantajlarını konuştuğumuz, hemen herkesin çok havalı bulduğu, bireysel çalışanların bir kısmının uyguladığı, bazı şirketlerin dijitalleşme planlarının bir parçası olarak gündemine aldığı, bazı şirketlerinse halihazırda kullandığı ‘home office’, bir anda hayatımıza girip hem yaşayış hem de çalışma biçimimizi değiştiren Covid-19’un da katkısıyla birçoğumuzun bir anda deneyimlemeye başladığı bir çalışma yöntemi haline geldi. 

Peki home office çalışmanın avantajları nelerdir? Bu yazıda listeledik!

Her yerden çalışma özgürlüğü

‘Home office’ ya da bugüne daha uygun bir deyimle ‘uzaktan çalışma’, ofis ortamına ihtiyaç duymadan çalışmayı ifade ediyor. Ancak home office çalışıyorsun diye evinin bir köşesini ofise çevirmek zorunda da değilsin. Salgın bir tehlike olmaktan çıkınca, kütüphaneler de, kafeler de, deniz kenarı da, hatta bir dağın tepesi bile iş yerin haline gelebilir.

Para tasarrufu

Yol masraflarını çıkardığında ve gardrobunun yarısını ofis ortamının gerektirdiği kıyafetlerle doldurman gerekmediğinde banka hesabındaki farkı sen de göreceksin! Cepten ödenen yemek ve kahveler de cabası. Ancak home office çalışırken de dışarıda yapacağın harcamalara dikkat etmen gerekiyor elbette.

Esnek takvim

İster bireysel ister bir şirkette çalışıyor ol, home office iken ofistekine göre daha rahat bir programının olacağı, müşterin ya da işvereninin özel olarak belirlediği bazı zamanların haricinde vaktini tek başına dilediğin gibi düzenleyeceğin kesin. Böylece güne başlayacağın zamana, yemek yiyeceğin vakitlere ve işinin ne zaman sonlanacağına da sen karar vereceksin.

Faydalı toplantılar

Ofis ortamında bazen sıkıcılaşabilen toplantılar istediğin yerden çalışırken çok daha eğlenceli hale gelebilir. Ayrıca ofisteyken gereksiz yere uzayan toplantılar, online görüşme ile daha kısa ve efektif hale gelecektir.

Müşterilerinle online toplantı yapabileceğin uygulamalar

Daha bol zaman

Uzaktan çalışırken kendine daha çok vakit ayırabilir, becerilerini geliştirmeye daha açık olabilir, spora ve eğlenceye daha çok fırsat yaratabilir, sevdiklerini daha çok görebilirsin.

Yüksek konsantrasyon

Rutinini oturttuktan ve çevresel faktörlerin dikkatini dağıtmasının önüne geçmeyi öğrendikten sonra uzaktan çalışırken ofistekine göre daha fazla iş kotardığını görebilirsin. Çünkü artık bir anda bir soruyla gelen iş arkadaşların ya da işinin tam ortasında başlayıp sonsuzluğa doğru uzayıp giden sohbetler olmayacak. Gerçekten konsantre olman gerektiğinde rahatsız edilmeden işini tamamlayabileceksin. Ekip yöneten kişilerin ise uzaktan çalışanları motive etme ile ilgili yazımızı okumasında fayda var!

İyi çalışmalar!


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top