Serbest Meslek Makbuzu nasıl iptal edilir?

on muhasebe 1940410141

Serbest Meslek Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu iptal edilebilir mi? SMM ve e-SMM iptalini nasıl yapabilirsin?

Serbest Meslek Makbuzu nedir, kim tarafından, neden kesilir?

Eğer işin sermaye değil mesai esaslıysa, yani şahsi beceri ve bilgi ile bir işveren için değil kendi namına çalışıyorsan sen de serbest meslek erbabısın demektir. O halde, faaliyetlerinin karşılığında yapacağın tüm tahsilatlar için Serbest Meslek Makbuzu kesmelisin.

Serbest Meslek Makbuzu (SMM) ve e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) iptal edilebilir mi?

Evet, hem Serbest Meslek Makbuzunun hem de e-Serbest Meslek Makbuzunun iptali mümkündür.

SMM ve e-SMM’nin iptali nasıl yapılır?

Serbest Meslek Makbuzunun iptal edilebilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafında doğrudan yapılacak bir iptal işlemi yoktur. SMM ile e-SMM’nin iptali için şöyle bir yolu takip etmek gerekir:

  • Dönem içinde kesilen SMM ve e-SMM’nin iptalini sistem içinden yapabilirsin. 
  • e-SMM makbuzları, muhasebeci tarafından beyan esasına dayanır. Bu nedenle birlikte çalıştığın muhasebecinin beyan etmediği e-SMM makbuzu kesilmemiş sayılır. Yani sistem içinden iptal ettiğin e-SMM, muhasebecin tarafından beyan edilmeyeceğinden kesilmemiş olur. 
  • İptal edilen e-Serbest Meslek Makbuzlarınız, iptal edildiği tarih üzerinden birlikte çalıştığınız özel entegratör tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) raporlanır.

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top