Yurt dışında şirket kurmanın avantajları nelerdir?

on muhasebe 1043501293

Yurt dışında şirket kurmak herkesin hayali… Üstelik kimi zaman kimi sektörlerde ve iş kollarında, Türkiye’de iş yapmaktan daha kolay, ekonomik ve avantajlı. Peki nedir bu avantajlar?

Yurt dışında şirket kurma işi, her koşulda ciddi bir iş. Düşündüğünden daha kolay olabileceği gibi çeşitli şartlar nedeniyle zor da olabilir. Yurtdışında şirket kurmak ya da yurt dışında şube açmak istiyorsan işleri şansa bırakmak yerine önce ciddi bir AR-GE ve planlama yapmalısın. Bu adımda devletin yurt dışı teşviklerini de araştırabilirsin. İşini ve ülkeni belirledikten sonra seçtiğin ülkenin şartlarını da ayrıntılı şekilde değerlendirmen gerekiyor. 

Ar-Ge nedir, nasıl yapılır?

İşte yurt dışında şirket kurmanın avantajları:

Hangi ülkelerde şirket kurabilirsin?

İlgilendiğin ülkelerin Ekonomi Bakanlığı ve müşavirliklerini incele. Ekonomi Bakanlığı’nın internet sitesindeki ülke masalarından ilgilendiğin ülkelerin GSYİH, KBSYİH, büyüme oranı, ekonomik görünümü, pazar bilgisi, ülkedeki ticari fırsatlar, ülkede yürütülen dış ticaret politikası, genel ve potansiyel sektörler gibi pek çok konuda ayrıntılı bilgi alabilirsin. Ayrıca ülkelerin müşavirlik ve ataşelik iletişim bilgilerine de ulaşabilir, onlarla iletişime geçebilir, aklındaki soruları sorabilirsin. Yurt dışında en hızlı ve kolay iş kurulan ülkeleri Portekiz, Singapur, Yeni Zelanda, Şili, Hong Kong ve Panama olarak sıralayabiliriz.

Tüm bu süreçlerde destek alarak işini daha hızlı büyütebilir ve hedeflerine daha hızlı ulaşabilirsin. KOSGEB desteklerinden KOBİ’ne destek olacak 14 program hakkında yazımızı da bu anlamda inceleyebilirsin.

Yurt dışında şirket kurmadan önce dikkat etmen gerekenler nelerdir?

  • Öncelikle ilgilendiğin ülkede yabancıların sahiplendiği mülk ve işletmelere el konup konmadığını araştır. Bunun için uluslararası mülkiyet hakları indeksini kontrol edebilirsin. 
  • Bununla birlikte işsizlik oranı az, orta sınıfın büyüdüğü, enflasyonu düşük, yüksek gelirli ülkelerde daha başarılı olabilirsin.
  • İlgilendiğin ülkenin yerel tüketim alışkanlıklarını mutlaka incele. 
  • Ürün ve hizmet pazarlayıp tüketiciye sunmadan önce için ne kadar zamana ve paraya ihtiyacın olduğunu belirle. Vatandaşların çalışma koşul ve alışkanlıklarını araştırıp hedeflerini buna göre sapta.
  • İlgilendiğin ülkenin dilini öğren ya da bir tercümanla çalış. 
  • İki-üç dil bilen çalışanlar seç.

Yurt dışında şirket kurmanın avantajları nelerdir?

Eğer Türkiye’de hali hazırda bir şirketin varsa ve bu şirketin ürün ya da hizmetini yurt dışında satmak istiyorsan Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın desteklerinden faydalanabilirsin. Yurt dışında faaliyet gösteren ihracatçı firmaların harcamalarının bir bölümünü Para Kredi Koordinasyon Kurulu karşılıyor. Desteğin içeriğinde, yurt dışı kira ücreti, kırtasiye ve ofis eşyası harcamaları ile reklam giderleri bulunuyor. Bu destekten yararlanmak için yurt dışı birimin ile Türkiye’deki şirketinin organik bağı olması gerek. Yurt dışındaki bir işletme ile ortaklık kurarak da organik bir bağ oluşturabilirsin. 


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top