Bizmu ile ev ekonomini yönet III: Evinin gider takibini nasıl yaparsın?

on muhasebe 579867070

Evinin bütçesini Bizmu ile yönet, hem paran hem de zamanın cebinde kalsın!

Banka ve kasa hesapları kaydını yaptık, gelir ekleyip ayrıntılı şekilde takip etmeye başladık. Şimdi sıra gider kalemleri belirlenmesine ve takip etmeye geldi.

Neden Bizmu kullanmalısın?

Bizmu’da gider takibi

Ev için yaptığın giderler hangileri? Eğer kirada oturuyorsan aylık olarak ödediğin kira bir gider kalemidir. Evi ilgilendiren aidatları, market alışverişini, yol masraflarını, doğalgaz, elektrik, su, cep telefonu gibi düzenli faturalarını, okul masraflarını ve giyim için yaptığın harcamaları da giderlerin olarak kabul edebilirsin. Bu giderleri Bizmu’da ayrı kategorilerde kasa hesabı açarak gösterebilir, aylık olarak belirlediğin miktardaki parayı ana kasadan transfer yaparak bütçeni düzenleyebilirsin.

Fiş ile fatura arasındaki fark nedir?

Doğalgaz, elektrik, su ve cep telefonu faturalarını Bizmu’e fiş olarak kaydedebilirsin. Gider fişini buradaki adımları takip ederek ekleyebilirsin. Kira ve aidat ödemelerini de gider fişi olarak kaydedebilirsin. Gider fişi eklerken gider kategorilerinden uygun kategoriyi seçebilirsin. Market, giyim gibi tüm perakende alışverişlerini ise gider faturası olarak kaydedebilirsin. 

Bizmu’da gider faturası nasıl girilir?

Market harcamalarını 2 farklı yolla gider faturası olarak kaydedebilirsin. Hizmet/ürün alanına tek satır halinde ‘Mutfak alışverişi’ girebileceğin gibi ürün takibi yapmak istersen aldığın her ürünü kalem kalem kaydetmeyi de tercih edebilirsin. Burada kaydettiğin her ürün için ‘Hizmet ve Ürünler’ sayfasında ayrı stok açılır. Böylece ürün takibi yapman kolaylaşır.

Tekrarlayan masraflar

Aylık düzenli olarak gerçekleştirdiğin ödemeler için Bizmu’in ‘fatura tekrarlama’ özelliğinden faydalanabilir, fatura ve fişleri aylık ya da haftalık düzende tekrarlamasını sağlayabilirsin. Bu sayede her ay aynı faturayı oluşturmak zorunda kalmazsın. 

Fiş girme ve Masraff entegrasyonu

Masraff entegrasyonu ile giderlerini Bizmu’ya saniyeler içinde kaydedebilirsin. Bunun için yapman gereken tek şey Masraff mobil uygulamasını cep telefonuna indirmek ve  fişlerinin yalnızca fotoğrafını çekerek otomatik olarak Bizmu’ya aktarmak.

‘Kategori’ ve ‘tedarikçi’ nedir, ne işe yarar?

Market ya da giyim alışverişini gider faturası olarak kaydederken Bizmu senden ‘tedarikçi’ eklemeni isteyecek. Peki bu tedarikçiler kimler? Alışveriş yaptığın marketleri, örneğin Migros ve Carrefour’u tedarikçin olarak kabul edebilirsin. Giyim için ise H&M veya Bershka tedarikçin olabilir. Ayrıca eklediğin fiş ve faturaya ‘okul masrafı’, ‘mutfak gideri’, ‘kira ödemesi’, ‘su faturası’ ve benzeri kategoriler ekleyerek raporlarının daha anlaşılır olmasını sağlayabilirsin. Böylece hem yaptığın harcamaları genel olarak görür hem de ev bütçesi için daha dikkatli olman gereken gider kalemlerini kolaylıkla analiz edebilirsin.

Online ön muhasebe programı ne işe yarar?


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top