Covid-19 sonrası ofiste ortak alanların kullanımı için öneriler

on muhasebe 605124179

Karantina devam ederken birçok işi uzaktan halledebildiysek de önümüzdeki dönemde iş arkadaşlarımızla bir araya gelmemizi gerektiren pek çok konu var. Peki Covid-19 sonrası üretkenliğimizi, yeniliği ve sağlıklı bir çalışma ortamını besleyen ortak alanlar için nelere dikkat etmeli?

Koronavirüs sonrası iş yerleri nasıl değişecek? Covid-19 sonrası öngörüler

Ofise geri dönüş

Karantina süresince uzaktan çalışmaya adapte olma kabiliyetimizi geliştirdik ve hatta üretkenlik seviyemizi yükselttik. Ancak işimizin devamı için ofiste kendiliğinden gelişen etkileşimlere, ortak çalışma enerjisine, yaratıcı işbirliklerine ve besleyici sohbetlere de ihtiyacımız var. Sosyal bağlantının, güven ve güçlü bağlar oluşturduğunu da düşünürsek, ofise geri dönüşümüz kaçınılmaz. 

Ortak alanlardaki değişiklikler

Peki ofisteki ortak alanlarda nelere dikkat etmeliyiz? Çalışanların ofiste en çok keyif aldığı ortak alanları, yalnızca verimliliği artırmak için değil aynı zamanda çalışanların güvende hissetmesini sağlamak için nasıl dönüştürmeliyiz? Bu dönüşüm sırasında nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • Yakınlık: İnsanları bir araya getirmeyi amaçlayan yeni ortak alanlar için en büyük tasarım zorluğu fiziksel mesafeyi korumak olabilir. Bir yandan toplantı araçlarının mümkün olan en verimli şekilde kullanılmasına olanak sunacak bir teknolojik ortam sağlanırken bir yandan da oturma alanlarının yakınlığı ve bu alandaki mobilyanın yoğunluğuna dikkat etmek gerekiyor.

Covid-19 sonrası ofislerde toplantı ve etkinlikler nasıl olabilir?

  • Mobilya seçimi: Oturmak isteyenlerin rahatça oturabileceği, dileyenin ayaklarını uzatarak rahatlayabileceği, farklı iş türleri için farklı oturuş ve duruşları kolayca destekleyecek mobilyalar, ortak alanların olmazsa olmazı. Bu mobilyaları da çalışanlar için esneklik sunacak, fiziksel mesafeyi kolayca kurmalarını sağlayacak ve mikrop ve virüslerden korunmak amacıyla kolayca temizlenebilecek şekilde seçmek gerekiyor.

Koronavirüs sonrası ofiste kullanılacak kişisel koruyucu gereçler nasıl olmalı?

  • Gizlilik: Paylaşılan alanlarda hem görsel hem işitsel açıdan gizliliğin korunduğu bir ortam da yaratmak gerekiyor. Bu ortam bir yandan psikolojik rahatlık ve güvenlik duygusu yaratmaya katkıda bulunurken bir yandan da çalışanların kendilerini daha rahat hissetmelerine, fikirlerini özgürce paylaşmalarına ve çalışmalarını daha görünür hale getirmelerine yardımcı olabilir. Paylaşılan alanlarda kullanılacak ekranları ve bölmeleri bu konuyu dikkate alarak yeniden tasarlamak gerekebilir.
  • Estetik ve stil: Paylaşılan alanların estetiği, işletme kültürünü yansıtan elementlerin başında geliyor. Şirket içi iletişimin tonunu dahi belirlemeye yardımcı olan ortak alan tasarımları, bir yandan çalışanların motivasyonunu yükseltirken bir yandan da sağlıklı bir ortak kullanım sunacak özelliklerde olmalı.

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top