Covid-19 sonrası evden çalışmaya devam edilebilir mi?

on muhasebe 590291639

Covid-19 salgını devam ederken evden çalışmak tüm zorlu koşullarına karşın çoğumuz için oldukça verimliydi. Peki virüs sonrası ofise döndüğümüzde yeni çalışma koşulları nasıl şekillenecek? Evden ya da uzaktan çalışmak hala tercih edilebilir bir seçenek olarak kalacak mı?

Evden çalışmanın incelikleri

Neden evde kalmaya devam etmeyelim?

Gün geçmiyor ki yeni bir araştırma şirketi, evden çalışanların ofiste çalışanlara göre daha verimli olduğunu ortaya koyan bir çalışma yapmasın. İşletme kârına da yansıyan verimliliği, çalışanların mutluluk seviyesi ve düşen iş bırakma olasılıkları da destekliyor. Tam da bu sebepten, iş ve ev yaşamının bulanıklaşması, pandeminin geçici bir yan etkisi olmayabilir. Birçok beyaz yakalı çalışan, gelecek yıl boyunca en azından bir süreliğine evden çalışmaya teşvik edilebilir.

İş yerine dönüş pek çok dezavantajı içinde barındırıyor. Toplantılar, yüz yüze müşteri görüşmeleri, arada sırada yanlışlıkla yapılacak el sıkışmaları… Her biri ayrı bir  enfeksiyon riski taşıyor. 

Böylesi bir ortamda, belki de uzaktan çalışmaya devam ederek online yüz yüze etkileşimde de başarılı olmayı sürdüreceğimiz ve her zamankinden daha verimli sonuçlar elde edeceğimiz bir gelecek bizi bekliyordur. 

Koronavirüs sonrası iş yerleri nasıl değişecek? Covid-19 sonrası öngörüler

Uzaktan çalışanların sayısı artabilir 

Şirketler, yerleşmiş normlar nedeniyle çalışanlarının evden çalışmasına izin vermek konusunda genelde isteksiz davranıyor. Yine de Koronavirüs öncesinde, yeni üniversite mezunlarının yaklaşık yüzde 29’u bir ay içinde birkaç günlüğüne bile olsa evden çalışıyordu. Salgın dünya genelindeki çalışanların yaklaşık üçte ikisini uzaktan çalışmaya zorladı ve pek çok dikkat dağıtıcı unsurun varlığına rağmen evden ne kadar iş yapılabileceğini hepimiz gördük. Dolayısıyla işverenlerin alacağı yeni kararlar ile Koronavirüs sonrası süreçte uzaktan çalışanların sayısının artmaya devam edeceği öngörülüyor. Mart ortasından önce, farklı platformlarda yüzde 1 küsurlarda seyreden uzaktan çalışma modelli iş ilanları, bugün yüzde 10’a yaklaşıyor. 

İlham verici uzaktan çalışma modelleri

Finansal açmazlar da evden çalışma eğilimini artırabilir

Global ekonomi çok da parlak devam etmediğinden işverenler maliyetlerden tasarruf etme konusunda yeni yollar arıyor. Çalışanlar evine döndükten sonra şirketler, umutsuzca fazla ekipmandan kurtulmanın yollarını aramaya başladı. Kimileri ise kira sözleşmelerini yeniden müzakere  ediyor ya da ofisi daha küçük metrekareli ve düşük maliyetli bir lokasyona taşımayı planlıyor. Bunun karşısında, evdeki tüm dikkat dağıtıcı unsurlara rağmen çalışanlar uzaktan gayet verimli şekilde çalışmayı sürdürüyor. Bu süreçte, evden çalışanların genel anlamda ofistekine göre daha çok çalıştığı da tespit edildi.

Uzaktan çalışmanın da dezavantajları var

Evin ofise dönüşmesi, ev ve iş yaşamının birbirine karışmasına da neden olabiliyor.  Çocuklar, hastalar, başka sorumluluklar derken, evde çalışanın işe odaklanmasını güçleştiren unsurlar da pek çok bulunabiliyor. Bununla birlikte, işverenler bazen çalışanlarının iletişime hafta sonu da dahil olmak üzere her an açık ve hazır oldukları yanılgısına düşebiliyor. Veyahut, evden çalışırken günlük rutinler belirlenmezse yeme-içme ve uyku düzeni bozulabiliyor. 

Evden çalışırken özel hayat ve iş dengesini kurmak

Evden çalışırken nasıl sağlıklı beslenebilirsin?

Elbette ofise geri dönecekleri de bir dolu yenilik bekliyor. İşverenler, sosyal mesafe prensibini sürdürmek için kademeli vardiyanın olduğu, yemek ve mola protokollerinin değiştiği, her an Covid-19 kontrollerinin yapıldığı bir çalışma düzenine geçecektir. 

Kısacası postpandemik dünyada, her çalışma düzeninden insan yepyeni koşullar belirleyip bunlara adapte olacak. Başarılarını ise bu koşullara olan adaptasyon seviyeleri belirleyecek.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top