Covid-19 sonrası ofise döndüğünde alabileceğin kişisel hijyen önlemleri nelerdir?

on muhasebe 579867070

Covid-19’un yayılmasını önlemek için uygulanan yasal kısıtlamalar bir bir kaldırılıyor. Şimdi sırada yeni normale güvenle adapte olabilmemiz için yapılan yeni düzenlemeler var. Peki ofise geri döndüğünde sen sağlığın için hangi sosyal mesafe ve hijyen önlemlerini almalısın?

Covid-19 sonrası ofise döneceğimiz zaman yavaş yavaş yaklaşırken işverenler çalışanlarının sağlığı ve güvenliği için yasal sorumluluklarını yerine getirmek üzere çalışıyor. Yeni normale döneceğimiz uzun yolda bir dolu önlem almamız ve yepyeni koşullarda çalışma durumuna alışmamız gerekiyor. Peki sen ofise döndüğünde kendin ve çalışma arkadaşlarının sağlığı için hangi önlemleri alabilirsin?

Covid-19 sonrası ofise geri dönüş

İşte önerilerimiz:

Bir dezenfektan edin.

İş yerine döndüğünde muhtemelen birçok yeni hijyen uygulaması ile karşılaşacaksın. Ofisin çeşitli yerlerinde el dezenfektan üniteleri ve antibakteriyel temizleyiciler olacaktır. Olası bir enfeksiyonun yayılmasını engellemek için bu önlemlere ek olarak sen de kendi dezenfektanını edin. Bir tanesini masanın üzerinde tutabilir, bir tanesini çantanda taşıyabilir, bir yedek paketi de çekmecende saklayabilirsin. Masana uğrayan iş arkadaşların için bir kolonya edinmek de iyi fikir olabilir.

El sıkışmadan vazgeç.

El sıkışma neredeyse otomatik olarak yaptığımız bir jest ancak nasıl pandemi sırasında herkesle teması kestiysek pandemi sonrasında da teması minimumda tutmamız gerekiyor. Tokalaşmak yerine kol ya da dirsek tokuşturmak da bir seçenek!

Kişisel alanını koru.

Kişisel çalışma alanını temiz tutmanın yanı sıra insanlarla aranda kişisel bir alan bırakmaya da dikkat edebilirsin. Eğer masan çalışma arkadaşlarının masalarıyla çok yakınsa şirketinden çalışma alanında güvenli aralıklar (1,5 ile 2 metre arasında) oluşturmasını talep edebilirsin. Bununla birlikte şirket içinde bir yerden başka bir yere giderken yaptığın küçük yolculuklarda insanlarla arana mesafe koymaya çalış. Belki şirketten dar alanlardaki yolları tek yönlü olarak planlamasını isteyebilirsin.

Masanı düzenli tut.

Çalışma masandaki gereksiz tüm eşyaları kaldır. Kişisel çalışma alanını ne kadar sade tutarsan mikroplardan da o kadar çok uzak olursun. Aynı zamanda masanın temizlenmesini de kolaylaştırırsın.

Yüz yüze teması azalt.

Yüz yüze teması azaltmak için fiziksel toplantılar yerine online toplantıları tercih edebilirsin. Bir iş için çalışma arkadaşının ya da müşterinin yanına gitmek yerine onlara telefon açmayı ya da yazışmayı önerebilirsin.

Paylaşılan alanları temiz bırak.

Covid-19 sonrasında iş yerinin standart temizlik protokolü değişecek ve ofisindeki paylaşılan alanlar, çok daha sık temizlenecektir. Sen de bu temizliğe, paylaşan alanları kullandıktan sonra temiz bırakmaya gayret ederek katkıda bulunabilirsin. Bunun haricinde, kapı kulplarını tutarken, lobide, merdiven trabzanlarında ve asansörde ekstra temkinli olmanı öneririz.

İş seyahatlerini askıya al.

Hem senin hem müşterilerinin hem de çalışma arkadaşlarının sağlığı için iş seyahatlerini ya askıya al ya da mümkün olduğunca sınırlandır. 

Kendini iyi hissetmiyorsan işe gitme.

Eğer kendini bir sebeple halsiz ya da hasta gibi hissediyorsan evde kal ve yöneticilerine gerekli karantina süresini geçirip kendini tamamen toparlayana dek uzaktan çalışmayı teklif et.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top