Karantina sonrası hangi durumlarda ve nasıl doktora başvurmalısın?

on muhasebe 372904642

Covid-19 sonrasında hem yeni normale alışıyor hem de ofislerimize yeniden adapte olmaya çalışıyoruz. Bu dönemde hangi durumlarda ofis doktorunu ya da ofis dışından bir doktoru görmelisin?

Artık hastaneler ve muayenehaneler acil olmayan durumlar için de hasta görmeye ve prosedürlerini yeni normale göre düzenlemeye başladı. Peki hangi durumlarda ofis doktoru ile görüşmeli ya da ofis dışındaki doktorundan randevu almalısın ve randevu öncesi nelere dikkat etmelisin?

Covid-19 sonrası ofiste daha steril bir çalışma ortamı yaratmak için neler yapmak gerekir?

Hangi semptomları taşıyorsun?

Ateş ve öksürük gibi üst solunum yolu semptomların varsa vakit kaybetmeden doktoru görmen gerekebilir. Yine de önce şikayetin hakkında doktorunla telefonda konuş; böylece yüz yüze ziyaretin iyi bir fikir olup olmadığını birlikte belirleyebilirsiniz. Doktorun muhtemelen öncelikle yakın zamanda Covid-19 olmuş biriyle yakın temas kurup kurmadığını ve yakınlarda bir seyahat yapıp yapmadığını soracaktır. Virüse maruz kaldığın halde semptom göstermiyor da olabilirsin, bu durumda doktor senden bazı testler yaptırmanı isteyebilir. 

Başka bir rahatsızlığın mı var?

Takip ve kontrol edilmesi gereken diyabet, tansiyon, kalp hastalığı vb. başka bir hastalık mı söz konusu? Bu tip durumlarda bekletmeden doktoru görmeni öneririz.

Kendini ve diğer herkesi koru.

Henüz kesin bir tedavisi olmayan Koronavirüs’ü doktorun muayenehanesi de dahil olmak üzere gittiğin her yere taşıma riskin var. Ancak sağlık ekipleri bu olasılığı azaltmak için ellerinden geleni yapıyor. Eğer doktor randevusu aldıysan kimseyle fiziksel temas kurmayarak sosyal mesafe kuralını uygulamaya, koruyucu maske takmaya ve gerekirse eldiven giymeye hazır ol. Yanında mutlaka bir dezenfektan bulundur.

Dokunduğun yerlere dikkat et.

Kapılar, asansör düğmeleri, panolar ve kalem gibi pek çok kişinin dokunduğu yüzeylere temas ettikten sonra ellerini mutlaka ayrıntılı şekilde yıka ve dezenfekte et.

Tek başına ol.

Gideceğin tıp merkezinde ziyaretçilere izin verilmiyor olabilir. Sen de sevdiklerinin sağlığı için doktora yalnız gitmeye hazır ol. Acil bir durum söz konusu olduğunda sağlık ekibindeki birinden ailenle iletişime geçmesini rica edebilirsin.

Sağlıklı günler!


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top