Otomatik Katılım ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?

on muhasebe 157219337

Çalışanlar emekli olduklarında konforlu ve maddi açıdan problemsiz bir hayatı hayal eder. Bu nedenle çalıştıkları yerlerde düzenli olarak sigorta primlerinin yatırılmasını talep etmeleri oldukça hakçadır. 

Çalışanların emeklilik hayatlarını daha rahat ve konforlu geçirmeleri adına 1 Temmuz 2018 ile beraber 10-49 çalışanı bulunan bütün işletmelerin Otomatik Katılım Sistemi kapsamına gireceği duyuruldu. Böylece çalışanların çalışma hayatları içerisinde zorunlu tasarrufa geçerek emekli olduktan sonrasında emeklilik yaşantılarında sosyal sigorta ödemeleri dışında da bir ek gelirleri olması için önemli bir araç olacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Bireysel Emeklilik sistemi devlet tarafından denetim altında ve Sosyal Güvenlik Sistemi’nin bir tamamlayıcısı olan mekanizmadır. BES ile beraber gerçekleştirilen tasarruflar zaman geçtikçe birikime dönüşüyor. Devlet tarafından korunan, profesyonel fon yöneticileri tarafından değerlendirilen ve devletin yapacağı ek katkılar sayesinde değerlenen bu birikimler kişilerin talepleri doğrultusunda toplu olarak veya düzenli maaş şeklinde ödenebiliyor. 

Düzenli veya düzensiz gelire sahip olan herkesin faydalanabileceği bir sistem olan Bireysel Emeklilik Sistemi ile kişiler tarafından önemsenmeyen meblağların BES içerisinde değerlendirilmesine ve alternatif bir gelir kaynağı oluşturması destekleniyor. 

BES aynı zamanda kişilerin en az 10 yıl sisteme dahil olması durumunda 56 yaşını doldurmaları ile beraber emekli olmaya hak kazanmalarını da sağlıyor. Ayrıca kişiler BES içerisinde iken maddi durumlarında değişiklik olduğunda katkı payı ödemelerine ara verilmesine olanak tanıyor. Kişilere diledikleri zaman da BES’ten çıkabilme imkanı tanınıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Otomatik Katılım

Çalışanların bireysel olarak tasarruf yapmalarını sağlamak amacı ile uygulamaya konulan Otomatik Katılım ile beraber tüm çalışanların emeklilik döneminde birikim sahibi olmaları hedefleniyor. Otomatik Katılım ile desteklenen ve BES’e dahil olan çalışanlardan giriş aidatı ve yönetim kesintisi yapılmıyor. 

Otomatik olarak BES’e dahil olan ve olmayan çalışanlar için ise yasal birikim sürelerini tamamladıktan sonrasında BES birikimlerini toplu halde alabilme veya ikinci bir maaş olarak düşünerek aylık olarak birikimlerini değerlendirme olanağı sunuluyor.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top