Evden çalışırken verimliliğini artıracak öneriler

on muhasebe 372904642

Evden çalışan insan sayısı, Koronavirüs’ün yeniden düzenlediği yaşam ve iş koşulları nedeniyle hızla artıyor. Uzaktan çalışma metodu uzaktan ne kadar hoş görünürse görünsün kendine has birçok zorluğu da beraberinde getiriyor. Peki bu zorlukların üstesinden nasıl gelebilir ve evden çalışırken verimliliğimizi nasıl artırabiliriz? 

Evden çalışırken verimliliği kaybetmemek, hatta artırmak bir mucize değil. Sadece biraz planlama ve çaba gerektiriyor. Bu yazıda uzaktan çalışanların daha verimli ve başarılı olmalarına yardımcı olacak bir ipucu listesi paylaşıyoruz.

İyi okumalar!

Evden çalışmanın avantajları nelerdir?

Bir program yapıp ona uy.

Evden çalışırken bir ofis ortamına göre daha doğal bir yapıya sahip olacaksın. Böyle bir yerde elbette zaman da daha rahat bir şekilde akacak. Bir rutin belirleyip haftalık ve günlük programlar yaparsan yalnızca çalışma zamanını değil kendine ayırdığın vakti de düzenlemiş ve hatta artırmış olacaksın. Oluşturacağın rutinler, günün profesyonel kısmını kişisel kısmından ayırmana da yardım eder. Fiziksel olarak gittiğin bir iş olmasa da uyandığında pijamanı çıkarman, giyinmen, belki duş alman ve kahvaltı yapman çalışmaya hazır hissetmeni kolaylaştıracak, seni yeni güne hem zihinsel hem de bedensel olarak hazırlayacaktır. Küçük bir öneri; programını acil iş ve durumlarla ilgilenmeye izin verecek esneklikte hazırlamayı unutma. 

Evden çalışırken zaman yönetimi nasıl olmalı?

Evden çalışırken boş kalan zamanında neler yapabilirsin?

Önceliklerini belirle.

Bir ofisin olmadan çalışırken yapacağın işlere öncelik verip iş akışını düzenlemek kolay olmayabilir. Bunun için organizasyonel becerilerinden faydalanabilir ya da . Yapılacaklar listeleri oluşturmak, evdeki sorumluluklarını belirlemek, ofistekilerle, ailenle ve arkadaşlarınla görüşme sıklığını saptamak, kendine ne zaman nasıl bir zaman ayıracağını seçmek önceliklerini belirlemene yardım eder. Böylece ev ve iş arasındaki çizgiyi de daha net görebilirsin. Önceliklerini belirledikten sonra dikkatini dağıtan şeyleri saptamanı da öneririz. Daha verimli çalışmalar için odaklanmana yardım eden uygulamalar kullanabilirsin. 

Evde profesyonel bir çalışma ortamı yaratmanın incelikleri

Doğru araçları kullan.

Evden çalışırken doğru araçları kullanarak uzaktan çalışma verimliliğini en üst düzeye çıkarabilirsin. Çalışmanı kolaylaştıracak bir ekipmana yatırım yaparak (doğru büyüklükte bir masa, ergonomik sandalye, yeni bir teknolojik alet, vb.) çalışma alanında harcadığın zamanı daha kaliteli ve efektif hale getirebilirsin. Bunların yanında işini kolaylaştıracak iletişim, proje yönetimi ve finansal operasyon program ve uygulamalarından da faydalanabilirsin. Bu arada, ekranını göz hizasına koyup sırtını düz ve destekli tutmayı, sık aralıklarla masadan kalkıp birkaç esneme hareketi yapmayı da unutma. İşte doğru ekipman konusunda sana yol gösterebilecek birkaç yazı:

Çalışma arkadaşlarınızla nasıl online dosya paylaşımı yapabilirsiniz?

Ofisteki dosyalarınıza uzaktan erişim ile nasıl ulaşırsınız?

Uzaktan çalışırken belgelerinizin güvenliğini nasıl sağlarsınız?

Kendine vakit ayır.

İş ve ev dengesini kurabilmek için en çok ihtiyaç duyacağın şeylerin başında sınırlar geliyor. Sana özel bir çalışma alanı yaratmakla kalmayıp ev ahalisi ile çalışma arkadaşlarına ne zaman çalıştığın, hangi zamanı kendine ayırdığın konusunda bilgi vermeni öneririz. Enerji seviyeni yüksek tutmak için bol bol mola ver, mümkün olduğunca egzersiz yap ve iyi beslen.

İyi çalışmalar!  


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top