e-Mevduat nedir?

on muhasebe 130099715

e-Mevduat hesabı nedir, nasıl açılır? Bildiğimiz mevduat hesabından farkı nedir? e-Mevduat ile ilgili sorularının cevabı bu yazıda…

Bankalarda verilen hizmetlerin birçoğu artık internetten de kolayca sunulabiliyor. Hem müşterilerin bankacılık hizmetlerinden daha kolay faydalanmasını hem de bankalar açısından verimliliği sağlayan internet bankacılığı, bankacılık işlemlerini daha hızlı ve daha güvenli hale de getiriyor. e-Mevduat da internet bankacılığının hayatımıza kazandırdığı bir hesap türüdür.

e-Mevduat hesabı nedir?

e-Mevduat, yani elektronik mevduat, mevduat hesabının internet üzerinden çalışan versiyonudur. Bu hesap türünde müşteriler, işlemlerini bir şube ya da müşteri temsilcisine ihtiyaç duymadan kendileri yaparlar. e-Mevduat hesabının kullanımı ve işleyişi oldukça kolaydır. Sen de kendine bir e-mevduat hesabı açarak çalıştığın bankanın şubesine gitmeden işlemlerini kolayca yapabilir, banka şubesinde açılabilen diğer tüm mevduat hesaplarını da internet üzerinden idare edebilirsin. 

e-Mevduat ile mevduat hesabı arasındaki fark nedir?

e-Mevduat ile bildiğimiz mevduat hesabı arasında  mantık ve işlem açısından fark bulunmaz. Yalnızca mevduat hesabını şubeye giderek açtırabilirken e-mevduat hesabını internet bankacılığından erişebildiğin hesabın üzerinden açabilirsin. Zaten internet bankacılığını kullanmaya başladığında tüm bu işlemlerin de ne kadar kolay olduğunu fark edeceksin. Eğer sen de bankaya gitmekle vakit kaybetmek istemiyorsan bir e-mevduat hesabıyla işlemlerini sürdürebilirsin. 

e-Mevduat hesabı nasıl açılır?

Bir e-mevduat hesabı edinmek mi istiyorsun? Eğer bir banka hesabın varsa öncelikle internet bankacılığı uygulamanı açtırmalısın. Ardından internet üzerinden işlemlerini başlatabilirsin. Yatırım için yatırım mevduatı, altın mevduat hesabı gibi hesap seçeneklerini de değerlendirebilirsin. e-Mevduat hesabını açtıktan sonra paranı herhangi bir bankamatikten hesabına yatırıp işlemlerin kalanına internetten devam edebilirsin. Sonrasında internet üzerinden dilersen vadeli dilersen vadesiz mevduat hesapları da oluşturabilir, 7/24 dilediğin gibi işlem yapabilirsin.

e-Mevduat hesabını kullanırken nelere dikkat etmelisin?

İnternet şubesinde müşterilerden genelde herhangi bir masraf ve komisyon alınmaz. Sen de bir e-mevduat hesabı oluştururken bu hesap için bir masraf ya da komisyon ödeyip ödemeyeceğine dikkat etmelisin. Ayrıca internet hesaplarını kullanırken girdiğin bilgilerin doğru olduğundan emin olmalı ve işlemini onaylamadan önce gerekli kontrolleri yapmalısın.

E-mevduat’ın hayatını kolaylaştıracağı gibi işinin diğer tüm yönlerinde e-dönüşüm ile hayatını kolaylaştırmak ve firmanı dijitale taşımak isteyebilirsin.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Top