e-Ticarette dijital pazarlama

on muhasebe 1680524947

Teknolojinin günümüzde güvenli, kolay olması ve hızla gelişmesi ile beraber pazarlamanın büyük bir kısmı internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Ürünler, hizmetler ve servisler web siteleri içerisinde hazır bulunuyor ve alıcılarını bekliyor. Bütün bu nedenlerle aslında dijital pazarlama ile beraber hedeflediğimizden daha büyük kitlelerle karşılaşabilir; büyük ürün ve hizmet talepleri yaratarak karşılamak durumunda kalabiliriz.

e-Ticaret nedir?

e-Ticaretin faydaları nelerdir?

Türkiye nüfusunun yüzde 60’ı, yani yaklaşık 48 milyon insan internet kullanıyor. Bu rakam gün geçtikçe daha da artıyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların yüzde 41’i ve bilgisayar kullanıcılarının yüzde 34’ü internet kullanırken satın almak istedikleri ürünler hakkında araştırma yapıyor. Araştırma yapanların ise yüzde 43’ü ürün satın alıyor. Bu da bize gösteriyor ki internette milyonlarca potansiyel müşteri kitlesi bizi bekliyor. 

Nasıl e-ticaret yapabilirim?

Potansiyel müşterileri düşündüğümüzde e-ticaret sitesi kurmak çok karlı görülebilir ancak unutmayalım ki e-ticaret sitelerine müşteriyi çekmek ve müşteriyi orada tutmak bir hayli zordur da. Bunun için deneyebileceğin birçok yol bulunuyor. Örneğin web siteni SEO uyumu yapabilir, arama motorunda veya sosyal medyada reklam verebilir, online PR çalışmaları gerçekleştirebilir ve müşterin olabileceğini düşündüğün herkese e-posta atabilirsin. Düşündüğümüzde bunlar da yeni e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişiler için maliyetli olabilmektedir. Bunun için önceliğin herkesin en çok kullandığı arama motoru olan Google’la reklam vermek olmalıdır. Google Ads kullanmak yeni bir e-ticaret sitesinin satışlarını kısa vadede arttırabilir.

e-Ticaret muhasebesi nedir, nasıl yapılır?

Google Adwords nedir?

Google tarafından herkese sunulan bir reklamcılık sistemi olan Google Ads sana dijital ortamda oldukça yardımcı olur. Aynı zamanda Google Ads ile sadece sitene tıklama aldığında ödeme yaparsın.

Google Adwods ile hangi reklamları verebilirim?

Google Adwords ile kendisine farklı reklam tipleri belirleyebilirsin. Örneğin Arama Ağı Reklamları ile Google aramalarında yukarıda veya aşağıda reklamını gösterebilir, görüntülü reklam ile marka bilinirliği ve yeniden pazarlamasına destek olabilirsin, video reklam sayesinde işletmeni Youtube’da anlatabilir, uygulama reklam ile yaptığın mobil uygulamayı doğru kişilerin indirmesini ve etkileşim kurmasını sağlayabilirsin. Eğer e-ticarette yeniysen Arama Ağı Reklamı işletmenin ve ürünlerinin tanıtımı için ideal olacaktır.

Google Adwords ile nasıl reklam verebilirim?

Gmail hesabına sahip olan herkes Google Ads ile reklam verebilir. Gerekli kurulum adımlarından sonra kredi kartını tanımladığında Google Ads ile reklam vermeye başlayabilirsin. Bundan sonrasında sana yardımcı olacak küçük hatırlatmalar ise şu şekilde:

● Google Ads ile reklam vermeye ilk defa başlıyorsan eğer bir ajans, bir freelancer veya Google Türkiye’den destek alabilirsin. Unutma ki ilgilenmen gereken birçok şeyin yanında Google Ads sana ayrı bir iş yükü oluşturacaktır.

● Bir kişi veya kurum yardımı ile reklam vereceksen eğer Google Ads hesabını kendin oluşturman yetki verdiğin kişiler ile olan ilişkini kestiğinde hesabını güvende tutmanı sağlar.

● Bir profesyonel destek alırken ne yaptığını anlaman için nasıl gittiğini ve ne gibi değişiklikler yapıldığını öğren.

● Google Adwords paneli içerisinde tüm raporlar yer alır. Bu nedenle diğer gelen e-postalara güvenmeden direkt olarak Google Ads panelini ziyaret et.

Google Dijital Atölye’yi ziyaret ederek dijital bilgilerini ücretsiz olarak geliştir.


Kendi websiten dışında e-ticarette hali hazırda geniş kitlelere ulaşmış satış platformlarını da denemeyi düşünebilirsin. Bu tarz platformlar için ihtiyacın olacak tüm e-ticaret entegrasyonları için de Bizmu’nun yardımını alabilirsin.

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top