e-Ticaret nedir?

on muhasebe 158522279

e-Ticaret çeşitli ürün ve hizmetlerin satışının, reklamının ve ödemesinin online ortamda yapılmasıdır. Bir başka deyişle e-ticaret, alışılagelmiş ticaretin sanal ortamda gerçekleşmesidir. e-Ticaret 1995 yılında hayatımıza girdi. Bu seneden itibaren her sene bütün alışveriş operasyonları içerisindeki payını istikrarla büyüten e-ticaretin önümüzdeki yıllarda da büyüyeceği ve geleneksel ticaretten daha büyük bir işlem hacmine sahip olacağı öngörülüyor.

e-Ticaretin türleri nelerdir?


e-Ticaretin birden fazla çeşidi vardır. E-ticaret çeşitleri alıcı ve satıcı tarafın özellikleri üzerinden tanımlanır. e-Ticaret türleri:

  • Şirket-Kamu İdaresi Arası E-Ticaret
  • Tüketici-Kamu İdaresi Arası E-Ticaret
  • Şirketler Arası (B2B- Business To Business) E-Ticaret
  • Şirket-Tüketici (B2C- Business to Customer) Arası E-Ticaret

Ülkemizde en çok tercih edilen e-ticaret şekilleri B2C (Şirket – Tüketici Arası / Business to Customer) ve B2B (Şirket – Şirket Arası / Business to Business) e-ticarettir.

B2B e-Ticaret

B2B e-ticaret modelinde ticaretin alıcısı ve satıcısı işletmelerdir. Bu e-ticaret yöntemi, işletmeler arasında gerçekleşir. Bu modelde faaliyet gösteren en büyük e-ticaret firmalarından biri Alibaba.com’dur.

B2C e-Ticaret

Bu ticaret yönteminde işletmeler ürünün satıcısı, tüketiciler de alıcısıdır. Tüketicilerin her türlü ihtiyacına yönelik kurulabilecek B2C e-ticaret modelinin her sektörde çok çeşitli temsilcileri vardır. B2C e-ticaret modelinin öne çıkan özelliklerinden birisi de tüketicilerin başka tüketiciler tarafından yapılan ürün ve mağaza yorumlarını görerek alışveriş yapmasına olanak tanımasıdır. Bu sebeple e-ticaret platformları özellikle de bilinçli tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilir.

e-Ticaret neden tercih edilmelidir?

e-Ticaret platformları, özellikle ticarete yeni başlayacak genç işletmeler için eşsiz olanaklar ve kolaylıklar sunar. 1995 yılından beri müşteri potansiyelini ve işlem hacmini sürekli büyüten e-ticaret piyasasında çok farklı girişim modelleri kendilerine yer bulmaktadır. Neredeyse her işletme modeli için uygun olan e-ticarette pazar araştırması yapmak, dünyanın dört bir yanından müşterilere ulaşmak, müşterilerden geri bildirim almak, küçük bütçelerle büyük kitlelere ulaşacak reklamlar vermek mümkündür. Özellikle internet üzerinden ödeme sistemlerinin güvenirliğinin ve popülerliğinin artmasıyla her yaştan birey çok farklı ihtiyaçları için e-ticaret alışverişlerini tercih eder. e-Ticarete dayalı bir iş kurmanın maliyeti diğer işletmelere kıyasla çok daha düşüktür. Bu sebeple küçük başlayıp kar marjınız arttıkça işletmenizi büyütebilir, büyük anaparalar olmadan iş dünyasına adımınızı atabilirsiniz. Bunun yanında e-ticarete dayalı işletmelerin masraf kalemleri sayıca ve maliyet olarak çok daha azdır.

 

e-Ticaret ile dünyanın dört bir yanından müşterilere ulaşabilir, ürün ve hizmetlerinizi çok daha geniş bir kitleye pazarlayabilirsiniz. Hem de evinizden ya da ofisinizden ayrılmadan! E-ticaret sistemlerinin 7/24 erişilebilir olması sebebiyle hafta içi ya da hafta sonu, iş günü ya da tatil zamanı para kazanmaya devam edebilirsiniz. Fiziksel kısıtlamaları ortadan kaldıran e- ticaret ile mesai saatlerine takılmadan satış yapmanız mümkündür. Müşterileriniz sadece mağazanız açıkken değil, istedikleri zaman ürünlerinizi görüntüleyebilir ve satın alabilir. Fiziksel mağazadan faklı olarak online mağazalarda yer kısıtlaması ya da katlanarak artan teşhir ürünü masrafları olmaksızın dilediğiniz kadar ürünü aynı anda sergileyebilirsiniz.

300’ün üzerinde iş ortaklığı ile, 30 yıldır 105 bin müşteriye kurumsal süreçlerde destek veren yerli bir şirket olarak Mikro Yazılım, şirketinize muhasebe raporları hazırlamadan stok takibine pek çok alanda destek olacak yazılım ürünleri ile iş süreçlerinizi verimli bir hale getirmek için hizmet vermektedir.

Mikro Yazılım web tabanlı ön muhasebe çözümü: Bizmu

İşletmenizin muhasebe ihtiyaçları için Mikro Yazılım’ın 30 yıllık deneyimiyle geliştirdiği web tabanlı yeni ön muhasebe çözümü Bizmu ile hemen tanışın! Hepsiburada, N11 ve Amazon gibi önde gelen e-ticaret platformları ile entegre çalışan Bizmu’nun e-ticaret çözümleri ile işletmenizi büyütmek artık çok kolay.

Kolay kurulumu ile öne çıkan Bizmu e-ticaret entegrasyonunu sadece birkaç kısa adım ile hemen kurabilirsiniz. Otomatik e-fatura oluşturma özelliği sayesinde e-faturalarınız ve e-arşiv faturalarınız anında oluşturulur. Böylece zamandan tasarruf ederken enerjinizi ve kaynaklarınızı işletmenizi bir adım öteye taşımak için kullanabilirsiniz. Bizmu e-ticaret çözümlerinin otomatik senkronizasyon özelliği ile sahip olduğunuz tüm e-ticaret mağazalarınızın bütün işlemleri otomatik olarak Bizmu hesabınıza aktarılır. Böylece hem gelirlerinizi, hem de çeşitli platformlar üzerinden yapılan tüm işlemlerinizi kolaylıkla takip edebilir, faturalarınıza her an her yerden ulaşabilirsiniz

Top