Kadın girişimcilere destek olan 7 platform

on muhasebe 590291639

İş fikrini hayata geçirmek için destek arayan bir kadın girişimciyseniz bu yazıda listelediğimiz platformlarla iletişime geçerek adımı atabilirsiniz.

Risk alıp kendi işini kuran, istihdam yaratan kadın girişimciler büyük fon ve kaynaklara erişmekte sorun yaşayabiliyor. Türkiye’nin girişimcilik ekosistemininin sağlıklı yürümesi, sayısı artan başarılı girişimlerle istihdamın ve yatırımın artması için kadın girişimcilerin daha çok imkan ve destek ile buluşması gerekiyor. TÜİK 2017 verilerine göre %15 olan kadın girişimci oranının yükselmesini diliyor, ülkemizde kadın girişimciler için destek sunan platformların birkaçını listeliyoruz:

  1. KOSGEB

Son dönemde girişimcilere ve özellikle kadın girişimcilere en fazla destek veren kurumların başında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) geliyor. Çalışmalarını Sanayi ve Ticaret Bakanlığı himayesinde sürdüren çalışan kuruluş, oluşturduğu proje ve programlar dahilinde gerekli şartları karşılayan tüm girişimcilere önemli oranlarda destek oluyor. Kurum, Yeni Girişimci Desteği uygulaması ile normalde %60 oranındaki desteği kadınlara özel olarak %80 oranında sunuyor. KOSGEB kadınlara hibe kredi desteği de sağlıyor.

https://www.kosgeb.gov.tr/

  1. KAGİDER

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, girişimcilik aracılığıyla kadının güçlenmesini hedefleyen bir sivil toplum örgütü. Kadın girişimcilere eğitim, rehberlik ve mentörlük desteği veren kuruluş 2007’den bu yana, amacı Türkiye’deki kadın girişimci oranını gelişmiş ülkelerdeki oranlara çıkarmayı amaçlayan “Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması“nı düzenliyor.

http://www.kagider.org/

  1. KGF (Kredi Garanti Fonu)

Kredi Garanti Fonu, işini büyütmek isteyenlere, daha çok üretip kazanmak isteyen KOBİ’lere, yeni teknolojilere odaklanan, yurt dışına açılmak isteyen işletmelere, rekabet gücünü arttırmak isteyen şirketlere ve henüz bir şirketi olmasa da iyi fikirleri olan ve iş hayatına sağlam bir giriş yapmak isteyenlere kredi için talep edilen teminatları karşılayabilmeleri için kefalet desteği sunuyor. KGF’nin en önemli özelliği ise kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uyguluyor olması.

http://www.kgf.com.tr/index.php/tr/

  1. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, dar gelirli kadınların yaşam kalitesini yükseltmek ve ekonomik durumlarını iyileştirmek amacını taşıyan, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu. Kadın girişimcilere destek olan ve yerel kalkınmada lider konumlarını güçlendirmeyi hedefleyen STK, kadınlara eğitim, kredi, danışmanlık ve pazarlama desteği veriyor. Hemen her sektöre yönelik destekleri olan kuruluşun İş Geliştirme Desteği programı ile kadın girişimcilere önce eğitimler veriliyor, sonra da onlara kooperatif çatısı altında üretim yapabilecekleri ürünler hakkında bilgi sunuluyor.

http://www.kedv.org.tr/

  1. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu

TOBB bünyesinde yer alan kuruluş, kadın girişimcilere eğitimler verip fikirlerini hayata geçirmelerini sağlıyor.

https://www.tobb.org.tr/

  1. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı, bankadan istediği krediyi alamayan kadın girişimcilere finansal destek sunuyor. 5 kişiden oluşan bir ekip kuran ve 3 gün süren program eğitimine katılan kadınlar destekten faydalanabiliyor.

http://www.tgmp.net/tr/

  1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Türkiye hükümeti, kadın girişimcilerin kendi işinin patronu olabilmesi için onlara 15 bin TL tutarında ve 8 yıl vade ile faizsiz ve geri ödemeli kredi sunuyor.

https://www.aile.gov.tr/


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin. Ön muhasebe programı ile Mikro Yazılım her zaman yanınızda

Top