Kasa defteri programı – Kasa takip programı

on muhasebe 1043501293

Kasa defteri nedir?

İşletmelerin günlük yapmış oldukları ödemelerini ve tahsilatlarını takip etmek için kullandıkları deftere “Kasa Defteri” denilir. Bu terim, genel olarak, nakit girişleri ve nakit çıkışlarının kaydedildiği bir defteri belirtir. Vergi Usul Kanunu’nca kasa defteri tutulması zorunlu defterlerden değildir ve işletmelerin kanunen kasa defteri tutmak gibi bir zorunlulukları da yoktur fakat gelir ve giderlerini takip edebilmek için bu defterleri tutmaları önerilir.

Vergi Usul Kanunu’na (VUK) göre işletmelerin kasa defteri tutma zorunlulukları bulunmamaktadır, fakat işletmeler kendi durumlarını ve harcamalarını takip etmek amacıyla kasa defteri tutmaya ya da günlük satış, tahsilat ve ödemelerini takip edebilmek amacıyla bilgisayar ortamında Kasa Takip programı kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca firmanın durumunu düzenli takibi ve gelir ile giderlerinin ne yönde, ne kadar ve kimden olduğunu takip etmesi açısından iş yükünü azaltan sebeplerle kullanması önerilmektedir.

Peki, kasa programı nedir?

Kasa programı, kasa defterinin yerine, tüm ödeme ve tahsilatlarınızın kaydını tutmanız ve kasanızdaki miktarı takip etmenizi sağlayan programlardır. Böylece işletmenizin artı ve eksi durumunu kayıt altına alır, kasanızdaki anlık net durumu takip edebilirsiniz. Kasa Takip Programı firmanızın gelir/gider işlemlerini takip etmek amacıyla kullanılan bir programdır. Bir Kasa Takip Programı ile işletmenizin gelir gider işlemlerinin kaydını tutabilir ve bu işlemlerin takibini anlık bir şekilde kolayca yapabilirsiniz. İşlemlerinizi karmaşık ve saklanması daha karışık kasa defterleri ile uğraşmanıza gerek kalmadan bilgisayardan anlık ve kolayca yapmak isterseniz yine bir Kasa Takip Programı kullanmanız gerekecektir ve bu programlar da önerilmektedir. Kullanacağınız kasa takip programının anlık ve doğru raporlama yapması ve net durumunuzu hızlı bir şekilde hesaplaması gerekmektedir. Bu işlemlerin otomatik bir biçimde gerçekleştirilmesi iş yükünüzün ciddi bir biçimde azalması demektir. Belirttiğiniz tarih döneminde kasanızdan nereye, ne kadar ödeme yaptığınızı veya kasanıza nereden, ne kadar miktarda giriş olduğu ya da öğrenmek istediğinizde Kasa Takip Programınızı kullanarak kolayca ulaşabileceksiniz.

Bir Kasa Takip Programı kullanırsanız gelir-giderleriniz her zaman önünüzde olur ve anlık olarak net durumunuzu takip edebilirsiniz. Paranızın nereden geldiği ya da nereye gittiğini bilir ve tahsilatlarınız ve ödemelerinizin raporlamalarını yapabilirsiniz. Gelir-gider programı çözümü arıyorsanız daha detaylı bilgiyi ilgili içeriklerimizde bulabilirsiniz.

Mikro Yazılım web tabanlı ön muhasebe çözümü: Bizmu

Sizler de kasa defter programı – kasa takip programı ile birlikte firmanızdaki finansal durumu takip etmek, anlık ve doğru raporlamalara kolayca ulaşmak, hesaplamalardaki yoğun iş yükünü atmak veya azaltmak istemez misiniz? 30 yıldır 105 bin müşteriye 300’ün üzerinde iş ortaklığı ile kurumsal süreçlerde destek veren ve yerli bir şirket olan Mikro Yazılım’ın
muhasebe ihtiyaçlarınız için özel olarak geliştirdiği web tabanlı yeni ön muhasebe çözümü Bizmu ile hemen tanışın! Bizmu ile yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

 • Fatura Oluşturma: Dilediğiniz şekilde tasarladığınız faturanızı oluşturup yazdırabilirsiniz.
 • Hatırlatma Gönderme: Vadesi gelen faturalar için müşterilerinize hatırlatma gönderebilirsiniz.
 • e-Dönüşüm Modülleri: E-Fatura başta olmak üzere e-Dönüşüm kapsamındaki işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Müşteri ve tedarikçi takibi yapabilirsiniz.
 • Borç ve alacak takibi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Veri aktarımı yapabilirsiniz.
 • Ekstre oluşturabilirsiniz.
 • Gelir-gider takibi yapabilirsiniz.
 • Nakit akışınızı takip edebilirsiniz.
 • Kasa ve bankalarınızı tek bir platforma ekleyerek giriş-çıkış takibi yapabilirsiniz.
 • Tahsilat ve ödemelerinizi takip edip kaydedebilirsiniz.
 • Gider fişi, maaş ve vergi oluşturabilirsiniz.
 • Kasa takibi, çalışan takibi, gider belgesi işlemleri, satış fiyatı tanımama, tahsilat raporları, gider raporları, belirlediğiniz işlemleri otomatik tekrarlama, fatura hatırlatma ve proforma fatura takibi gibi daha pek çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Top