Uzaktan çalışan bir satışçı olarak nasıl başarılı olursun?

on muhasebe 1680524947

Uzaktan çalışanların sayısı son on yılda yüzde 80 oranında artış gösterdi. Koronavirüsü günleri ise dolaylı olarak çalışan nüfusunun kalanının da uzaktan çalışma simülasyonu yapmasına yardımcı oluyor. Peki eğer bu süreçte bir satışçı olarak uzaktan çalışırken nasıl başarılı olabilirsin?

Yakında tüm dünyadaki iş gücünün büyük çoğunluğunu oluşturacak olan milenyallerin (Y nesli) yüzde 76’sı, en azından bir süre uzaktan çalışmayı tercih ettiğini belirtiyor. Her gün, uzaktan çalışmanın daha verimli, uzaktan çalışanların ise daha motive olduğunu ortaya koyan yeni bir araştırma okurken uzaktan çalışanların sayısının önümüzdeki yıllarda giderek artmaya devam edeceğinden şüphemiz yok. 

Evden çalışmanın avantajları nelerdir?

Peki uzaktan satış temsilcisi olarak çalışırken verimli ve başarılı olabilmek için hangi ipuçlarını takip etmeli? Fiziksel olarak birlikte çalıştığın bir ekip yokken bile konsantrasyonun ve motivasyonun yüksek şekilde ilerleyebilir misin? Dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulup hedeflerini tutturabilir ve hatta belki aşabilir misin?

İşte satış temsilcilerinin uzaktan çalışırken de başarılı olmasını sağlayacak ipuçları: 

Ekibinle iletişim halinde ol.

Ekibindeki iş arkadaşlarınla iletişim kurmak için artık bir e-postadan daha etkili araçlara sahipsin. Pek çok dijital iletişim ve proje yönetimi aracı ile her an takımın bir parçası olarak hissedebilir, ihtiyaç duyduğun yakın bağı sürdürebilirsin. Yeni satış stratejini konuşmak, çalıştığın proje hakkında güncel bilgi vermek ya da herhangi başka bir sebeple tüm ekip her an seninle.

Çalışma arkadaşlarınla nasıl gün boyu iletişimde kalabilirsin?

İşini sev.

Uzaktan çalışırken kimse seni daha çok satış yapman için fiziksel olarak rahatsız etmiyor. Yöneticilerin aramalarınızı izliyor ya da CRM üzerinden attığın adımları takip ediyor olabilir ancak asıl motivasyonunu işine duyduğun tutku ve heyecandan alacaksın.

Dijital iletişim araçlarından yararlan.

Etkileşimlerini e-posta ile sınırlama, video ve mesajlaşma teknolojisinden de yararlan. Seni her an ilerlemeye devam etmeye motive edecek araçları seç ve belirlediğin temas noktaları için onlardan faydalan. 

Müşterilerinle online toplantı yapabileceğin uygulamalar

İşlerini önceliklendir.

Yapılan araştırmalar, sabahları daha etkili kararlar aldığımızı gösteriyor. Sen de her güne, stratejik planlama ve müşterilerle toplantı gibi satışla ilgili faaliyetlerle, yani işin zahmetli yerinden başla. İyi bir satış görevlisi olmanın yolu görevleri verimli şekilde önceliklendirmekten vermekten geçiyor. 

Odaklan.

Evden verimli çalışmak için her zaman disipline ve konsantrasyonuna ihtiyacın var. Verimliliğini engelleyecek dikkat dağıtıcı unsurları belirleyip çalışma alanın ve saatlerin için çeşitli kurallar belirle. Bu kuralları ev ahalisiyle de paylaş. İzole, rahat bir çalışma alanı için doğru ekipmana ve ergonomik bir ofis koltuğuna yatırım yap. 

Rutin oluştur.

Bir günlük rutin oluşturup ona sadık kalırsan üretkenliğin istikrarlı hale gelecektir. Uyandığın ve işe başladığın saat ile yemek ve diğer kişisel ihtiyaçlar için verdiğin molaların zamanı belirli olsun. Bunların haricinde de günlük olarak belirli zamanlarda olmasını istediğin aktivitelerini seçip bunları her gün takvimine ekleyebilirsin. Böylece odaklanmanın da daha kolay hale geldiğini göreceksin. 

Zamana değil sonuçlara ve enerjine odaklan.

Ofisten çalışırken iş saatleri içerisinde iş yerinde olmak yeterli gibi görünse de asıl önemli olan her zaman elde ettiğin sonuçlardır. Bunun değerini uzaktan çalışırken daha iyi kavrayabilirsin. Hedeflerine mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmaya odaklanırsan ne kadar süre boyunca çalıştığının fazla önemi kalmaz. Ayrıca zamanı yönetmek her zaman mümkün olmasa da enerjini kontrol edebilirsin. Enerjini artıracak aktivitelerle programını da daha kolay yönetebilirsin.

Yöneticinin uzaktan çalışma rehberi

Sosyal bağlarını sürdür.

İş öncesi ve sonrası ya da toplantılardan önce kafanı boşaltacak ve keyifli vakit geçirmeni sağlayacak diyaloglar kur. Arkadaşların, ailen ve iş arkadaşlarınla yeni fikirlerini, gündemle ilgili düşüncelerini ya da yalnızca duygularını paylaştığın sohbetler et. Bu yalnızca senin değil onlar için de besleyici olacak.

Yazı dizisi: Evden çalışmanın incelikleri 


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top