Pazaryeri entegrasyonu nedir? Online pazaryeri entegrasyonunun önemi nedir?

on muhasebe 130099715

e-Ticaretin yükselişiyle daha önemli hale gelen pazaryeri entegrasyonu nedir? Neden online pazaryeri entegrasyonuna ihtiyacın var? Bu entegrasyonu nasıl yapabilirsin? Bu yazıda pazaryeri entegrasyonuyla ilgili sorularını cevaplıyoruz.

Bugün pek çok işimizi çevrimiçi yapıyor, ihtiyaç duyduğumuz birçok ürün ve hizmeti dijital ortamlardan satın alıyoruz. Artık iş sahipleri için de fiziki olarak bir alışveriş mağazası açmak yerine online mağaza kurmak daha pratik ve uygun maliyetli hale geldi. Bu değişim hem alıcıların istediği ürün ya da hizmete daha hızlı ve kolay bir biçimde ulaşmasını sağlıyor hem de daha çok çeşit ve fiyat alternatifi bulma olanağını sunuyor. Teknolojinin de sağladıklarıyla, geliştirilen yazılımlar dijital operasyonların süratle ve hatasız şekilde gerçekleşmesinin önünü açıyor.

Pazaryeri nedir?

İngilizcesi “marketplace” olan pazaryeri, internette alıcı ve satıcıları bir araya getiren, ürün ve hizmetlerin sıralandığı ve alım satımının yapıldığı, alım, satım ve ödemeyi ilgilendiren tüm operasyonların pratik hale getirildiği bir platform ve bir e-ticaret modelidir. Bu platformlar, tıpkı adında da geçen “pazar” gibi işlev görür; üretici ve tüccarlar bu dijital pazar yerinde “tezgah” açma ücretini verip online mağaza açarlar ve farklı kategorilerdeki ürün ve hizmetlerini satışa koyarlar. Üstelik bunu daha hızlı bir operasyonla, yüzlerce çeşit ve stok ile ve milyonlarca kişiye ulaşarak yaparlar. Bu yapıda, pazaryerinin kendisi, yani alışveriş sistesi aracı konumundadır. Yani ürün satışını gerçekleştirmez. Trendyol, n11.com, gittigidiyor.com ve hepsiburada.com gibi siteler (kimisi kendi depolarından da ürün satar), Türkiye’de faaliyet gösteren pazaryerleri arasında en popülerleri olanlarıdır. Büyük sermayelerle açılan pazaryerleri, yüksek reklam bütçelerine sahip, doğal bir rekabet ortamı ve güvenli ödeme seçenekleri sunan, kullanıcı dostu arayüzleri sayesinde hem alıcı hem de satıcı için süreci kolaylaştıran platformlardır.

Pazaryeri entegrasyonu nedir?

Pazaryeri entegrasyonu, çeşitli pazaryerleri arasındaki iletişimi arada insanların olmasına gerek kalmadan sağlayan, bu pazaryerleri arasındaki veri alışverişini yapan yazılımların sunduğu bir hizmettir. Pazaryeri entegrasyonu sayesinde şirketler, farklı pazaryerlerindeki ürünlerinin siparişini, satışını, kargo ve faturalarını kolayca takip edip her nevi veriyi bir platformdan diğerine rahatlıkla aktarır. Böylece birden fazla pazaryerinde mağazası olan şirketler, bu mağazalar arasında güçlü bir iletişim sürdürür ve ticaretini sorunsuz şekilde gerçekleştirir. 

Pazaryerleri ile çalışmak için 3 çok geçerli sebep

Peki pazaryerlerini neden tercih etmelisin? İşte dijital alanda pazaryerlerinden faydalanmanın avantajları:

  1. Tüketiciler pazaryeri niteliğindeki platformlarda gezinip farklı mağaza ve ürünleri karşılaştırır. Bu sebeple sadece kendi web sitesi üzerinden satış yapan şirketler dar bir kitleye hitap ederken, pazaryerlerini kullananlar bir miktar komisyon veya listeleme ücreti ile  büyük kitlelere ulaşma şansını elde eder.
  2. Pazaryerleri, kullanıcı hakları konusunda gerekli tedbirleri alarak alışverişi tüm aşamalarında daha güvenli hale getirir, bu sayede mağazanın da güvenilir imajına katkıda bulunur. 
  3. Pazaryerleri, mağaza ve ürünleri tanıtan büyük reklam ve pazarlama faaliyetleri yapar. Dönemsel kampanyalarla çok fazla tüketicinin ilgisini çeker, böylece mağazaların daha çok kazanmasını sağlar. 

Pazaryeri entegrasyonun avantajları

Pazaryeri entegrasyonu ile şirketler fatura kesme, kargo fişi yazdırma, stok takibi yapma, sipariş ve ödeme alma gibi işlemleri de kolaylıkla sürdürür. Ayrıca tüm işlemler dijital ortamda yapıldığından farklı pazaryerlerindeki mağazalar arası veri akışı otomatik olarak gerçekleştirilir. Böylece sayısız işlem tek ekrandan kolayca yapılır. Piyasada ücretsiz pazaryeri entegrasyonu sistemleri ile birlikte belli bir miktar bedel ile çalışabileceğin pek çok sistem bulabilirsin. İşte pazaryeri entegrasyonu ile kolaylaşan süreçler:

  • Stok takibi: Pazaryeri entegrasyon sistemleri sayesinde bir pazaryerinde bir ürün satılınca diğer pazaryerlerindeki ürün stoğu miktarı da otomatik olarak güncellenir. 
  • Rakip analizi / fiyat takibi: Pazaryeri entegrasyon sistemleri, piyasada şirketinle aynı ya da benzer ürünleri satan rakiplerinin fiyatlarını otomatik olarak izler ve onayını da alarak fiyat güncellemesi yapar. 
  • Kargo fişi ve fatura oluşturma: Pazaryeri entegrasyon sistemleri ile matbu olarak kargo fişi veya fatura hazırlamak yerine otomatik olarak çıktı alıp kargoya verebilirsin.
  • Ürün geliştirme: En iyi pazaryeri entegrasyon sistemini bulmak kolay olmayabilir ancak küçük bir araştırma ile birçok sistemin piyasada yoğun ilgi gösterilen ürünleri takip edip sana ürün ve hizmet portföyün için yeni fikirler vereceğini göreceksin.

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top