Marka tescil başvurusu nasıl yapılır?

on muhasebe 130099715

Ticari unvanını marka olarak tescillemek mi istiyorsun? Marka tescili işleminin prosedürlerini bu yazıyla öğrenebilirsin.

Şirket giderlerini azaltmanı sağlayacak 5 öneri

KOSGEB’in KOBİ’ne destek olacak 14 programı

KOBİ’ler için 7 adımda satış artırma

Bir ticari unvanı marka olarak tescillemek istiyorsan izlemen gereken bazı prosedürler bulunuyor. Bu yazıda tüm aşamaları en sade şekliyle anlatacağız.

1. Ön Araştırma

Öncelikle marka olarak kullanacağın adın, markanın logosunun ve kullanacağın işaretlerin bir başvuruda bulunacağın sınıf ya da sınıflarda başka bir tescilli marka tarafından kullanmadığından emin olmalısın. Eğer markanın aynısının ya da benzerlerinin daha önce başka biri ya da firma tarafından tescil ettirildiğini tespit edersen yeni bir marka ismi üzerinde çalışman gerekebilir.

2. Başvuru

Eğer marka ön araştırmanı tamamladıysan ve markanın tescile müsait olduğunu gördüysen Türk Patent Enstitüsü‘ne (TPE) online olarak başvuru yapabilirsin. Markan başvurunun gerçekleştiği gün ve saat itibarıyla koruma altına alınır, ardından da incelemesi yapılır.

3. TPE Kontrolü

Eğer evrakında eksik varsa TPE sana bu evrakı tamamlamak için iki aylık bir ek süre tanıyacaktır. Bu süre içinde evrakını tamamlarsan işlemlerine devam edebilirsin. Tamamlamazsan başvurun iptal edilir. Eğer başvuru evrakın eksiksizse TPE markanın aynısının ya da benzerinin olup olmadığını kontrol eder.

4. Resmi Marka Bülteni

Eğer bu kontrol de olumlu sonuçlanırsa, markan Resmi Marka Bülteni‘nde yayınlanır. Bu aşamada, 3. kişilerin olası görüşleri beklenir. Bir itirazı olan varsa marka yeniden incelenir ve karar yeniden değerlendirilir.

5. Tescil

Bir itiraz yoksa markanın tescil işlemi tamamlanır ve sicil kaydı yapılır. Bu kayıtla birlikte Marka Tescil Belgesi de hazırlanıp tarafına verilir. Markan 10 yıl boyunca korunur. Bu sürenin dolmasına 6 ay kala markanı yenilemen gereklidir.

Bol şans!


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top