Evden e-ticaret yapanlara vergi muafiyeti

on muhasebe 157219337

Evden e-ticaret yapanlara devletten destek geldi. Artık evinde ürettiği ürünleri internetten satanlar elde ettikleri kazancın 30 bin lirası için vergiden muaf tutuluyor. Özellikle evden çalışan kadınların ekonomiye katılımını artıran kanunla ilgili detaylar bu yazıda.

Belirli ürünlerin internetten satışı için ‘esnaf muafiyeti’

Türkiye Büyük Millet Meclisi, ekonomiyi rahatlatmak ve evinden üretim yapan vatandaşların yolunu açmak adına vergi alanında desteklerin olduğu yeni bir torba yasayı meclisten geçirdi. Ocak 2019’da uygulanmaya başlayan yasa, vatandaşların evden ürettikleri ürünleri internet ve benzeri elektronik ortamda satanların esnaf muafiyetinden faydalanmasını sağlıyor. Yasa sayesinde sen de evinde ürettiğin havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri bir iş yeri açmadan satabilirsin.

Vergi muafiyet oranı

Bildiğiniz gibi evde e-ticaret faaliyetinde bulunan bireylere, devlet tarafından vergi muafiyeti sağlanıyor. Bu muafiyet, esnaf kategorisinde değerlendirilen kişileri kapsar. Esnaf muafiyeti, iş yerini açmadan ve seri üretim makineleri kullanmadan ticari faaliyetlerini yürütenleri içermektedir. 2023 yılında geçerli olan e-ticaret vergi muafiyeti sınırı ise 700.000 TL olarak belirlenmiştir.

Kadının ekonomiye katılımı açısından önemli

Yalnızca kadınları değil tüm  vatandaşları kapsıyor olsa da yasa ev kadınlarının önünü açıyor ve internetten kazandıkları müşteriler sayesinde işlerini büyütmelerini sağlıyor. Kadının ekonomiye katılımını teşvik eden yasa, gerek üretimi artırması gerekse ekonomimize katkı sunması açısından oldukça değerli.

Tüm gelir giderlerini ön muhasebe programları ile kolayca takip edebilirsin.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top