Şirket nasıl kurulur? Şirket kurmak için neler yapmalısın?

on muhasebe 95538487

Harika bir fikrin var, işinin de uzmanısın, peki sana en uygun şirketi nasıl kurarsın? Yapman gereken işlemler ne kadar vaktini alır? Yapacağın masraf nedir? Sermayeni, şirket türünü nasıl belirlersin? Senin için yol haritası niteliğinde bir içerik hazırladık.

Şirket kurmak için ne kadar sermaye lazım?

 • Şirket kurma işlemleri yaklaşık 3 günde tamamlanabilir. Şirketin kurulup kendi kendini döndürebilene dek nakit ihtiyacını karşılayabilmesi gerekir. İşte sermaye de burada devreye girer. Bu dönemi rahatça geçirmeni sağlayacak miktarda bir sermaye yeterli olacaktır.
 • Minimum sermaye
  • limited şirket için 10 bin TL,
  • anonim şirket için 50 bin TL’dir.
 • Büyüklüğü 10 bin TL civarında tek ortaklı bir girişim için kira ve mali müşavir ücretlerini çıkarırsak yaklaşık 1.500-2.000 TL arası bir masraf yapacağını öngörebiliriz.
 • Eğer ilk aşamada,
  • Yatırım yapılacaksa,
  • Bolca teknolojik alet alınacaksa
  • Büyük çaplı bir ithalat yapılacaksa

ödemelerin sorunsuz olması için sermayenin daha fazla olması gerekir. Gelir-gider takibi programı ile gelir giderlerini takip etmen şirketinin ileri dönemlerinde de hayatını çok kolaylaştıracaktır.

Şirket tipi hangisi olmalı?

Şirketler, türüne göre farklı sorumluluklar ve avantajlar getirir. Ne kadar birbirine benzese de limited şirket ve anonim şirket arasında önemli farklar vardır. Minimum sermaye tutarı incelemesi yapacak olursak limited şirketi kurmak daha avantajlıyken şirket ortaklarının sorumluluklarını göz önüne alırsak anonim şirket daha avantajlı görünebilir. (Limited şirkette ortakların sorumlulukları sınırsızken anonim şirkette sorumluluk şirkete konan sermaye kadardır.) Veya, hisse değişimi limited şirkette noter aracılığıyla olurken anonim şirketlerde buna gerek yoktur. Ayrıca şirket hisselerinin satışında değer artış kazancı olunca anonim şirketlere özel bazı teşvikler de gelir. Sana önerimiz, tescil işlemleri sürecini başlatmadan önce iyi bir mali müşavirle çalışmaya başlaman. Mali müşavirinle şirketinin hedefleri ve kapasitesi doğrultusunda en doğru şirket modeline karar verebilirsin.

Hangi şirket türü bana daha uygun?

Şirket kurmak için atman gereken 7 adım

 1. Eğer şirketinin tipini seçtiysen sıra onu kurmaya geldi demektir. Bunun için iki tescil işlemi yapmalısın. Bu işlemlerin ilki ilgili ticaret odasına kayıt yaptırmak, ikincisi ise ilgili vergi dairesinden mükellefiyet açtırmak.
 2. Şirket merkezi olacak adresin belli mi? Adreste kira kontratı yapınca müşavirine şirket ana sözleşmesini hazırlatabilirsin. Bu safhada şirket unvanı ile ve NACE kodu da belirlenmeli. Ana sözleşmeyi mutlaka detaylı olarak incelemelisin.
 3. Sırada noter işleri var. Noterde ana sözleşmenin altına imza atacak, imza beyannamesi hazırlatacak ve mali müşavirine şirket kurma yetkisi vereceksin.
 4. Mali müşavir, vergi dairesinden potansiyel vergi numarası aldıktan sonra ana sözleşme, imza beyannamesi ve bu potansiyel vergi numarası ile bankada şirket adına hesap açtırmalı ve sermayenin ¼’ünü bu hesaba yatırmalısın. Bu para, şirketin kurulana dek banka tarafından bloke edilecek, şirket kurulduktan sonra ise blokaj kalkacak.
 5. Bu aşamadan sonra müşavirin ilgili ticaret odasına gerekli belgelerle birlikte başvurabilir. Belgelerin tamsa tescil işlemlerin 2 gün içinde tamamlanır.
 6. Şirketi ticaret odası kaydı tamamlandıktan sonra ikinci kez notere gitmelisin. Bu kez şirketin imza sirkülerini hazırlatmak üzere imza atacaksın.
 7. Ardından mali müşavirin şirket resmi defterleri noterden tasdik ettirilip vergi dairesi kaydı için dilekçe ile başvuruda bulunacak ve şirketinin vergi levhasını çıkaracak. Vergi dairesi, şirketinin bulunduğu adrese gelerek yoklama yapacak. Bu yoklamada senin de bulunup ilgili tutanağı imzalamalısın.  

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top