Muhasebe fişi nedir?

on muhasebe 590291639

Bu yazıda muhasebe fişinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, kullanım şeklini ve türlerini anlatacağız.

Muhasebe fişi nedir?

Yevmiye defterine kaydedilecek muhasebe işlemleri, doğruluğundan emin olmak için kayıttan önce yetkili makamlara onaylatılır. İşte bu işlemlere dair bilgileri içeren ve imzalanarak onaylanan belgeye muhasebe fişi denir. Muhasebe fişi, yevmiye defterine kaydı yapılacak muhasebe işleminin bir taslağı niteliğindedir.

Muhasebe fişi ne işe yarar?

Muhasebe fişinin kullanımı zorunlu değildir. Çünkü muhasebe işlemleri, yevmiye defterine muhasebe fişi hazırlanmadan da kaydedilebilir. Ancak muhasebe fişleri,

  • Kayıtların kontrolünü sağlar
  • Yevmiye defterini daha düzenli hale getirir
  • Yanlış kayıtların önüne geçer
  • Aynı nitelikteki işlemler toplu olarak kaydedilebildiği için pratiklik sağlar

Muhasebe fişi nasıl hazırlanır?

Muhasebe fişleri, muhasebe programları aracılığıyla elektronik olarak da hazırlanabilir. Muhasebe fişine, çıktısı alındıktan sonra kayıtla ilgili belgeler de eklenebilir. Fişin alt bölümünde fişi düzenleyen ve kontrol eden yetkililerin imzaları da bulunur. Muhasebe fişinin kullanımının belli bir standardı yoktur. Muhasebe fişini çoğunlukla büyük firmalar kullanır.

Muhasebe fişinin türleri

Muhasebe fişinin üç türü bulunur:

  1. Kasa tahsil fişi
  2. Kasa tediye (ödeme) fişi
  3. Mahsup fişi

Muhasebe programıyla muhasebe fişi oluşturmak çok kolay

Bir muhasebe programı ya da ön muhasebe programı kullanarak muhasebe fişinin türünü seçebilir ve gerekli bilgilerle kolayca muhasebe fişi oluşturabilirsiniz. Önceki dönemden devreden rakamı cari yıla aktarmak için açılış fişi; nakit tahsilat işlemi için tahsil fişi; nakit ödeme işlemi için tediye fişi; muhasebe hesapları arasında işlem yapacaksanız mahsup fişi kullanabilirsiniz.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top