Müşteri kayıt programı

on muhasebe 579867070

Müşteri kaydı

Müşterilerinizle sürdürülebilir ve takip edilebilir ilişkiler kurmak, müşteri odaklı çalışılan tüm sektörlerde olmazsa olmazlardandır. Müşterileriniz, korumak ve yeni müşteriler elde etmek istersiniz. Bunun için iletişim kurduğunuz müşteriler hakkındaki tüm bilgileri ve etkileşimleri kayıt altına almanız önemlidir.

Müşteri kaydının önemi

Şahsen tanıştığınız biriyle ilgili öğrendiğiniz tüm bilgileri akşam eve gidince unutmazsınız. Bir dahaki karşılaşmanızda adını, sanını, onun hakkında hiçbir şeyi hatırlamamanız bu sağlıklı ve uzun süreli bir ilişki kurmanızı zorlaştırır. Aynen şahsi ilişkilerde olduğu gibi şirketiniz ve müşterileriniz arasındaki ilişkilerde de bilgilerin saklanması önemlidir. Eski müşterilerinizi kaybetmemek ve yeni müşteriler kazanmak için müşterileriniz hakkında sahip olduğunuz bilgileri saklamanın önemi büyüktür. Gerek büyük bir mobil operatörün tüm müşterilerinin adlarını, numaralarını ve aboneliklerini kayıt altında tutarak onlara uygun kampanyalar veya gerekli uyarıları SMS olarak yollamaları olsun, gerek bir bakkal defterinde o bakkaldan alışveriş yapan herkesin numaralarının ve siparişlerinin kaydının tutulması olsun, müşteri kaydı aslında günlük hayatta hepimizin sık sık karşısına çıkan bir kavram ve önemi yadsınamaz. Müşterileriniz hakkında çeşitli bilgileri kaydetmiş olmanız onlarla kurduğunuz iletişimler sırasında akıllarına onlara önem verdiğiniz düşüncesini getirecektir. Önem verilen ve umursanan, ayrıca gerekli bilgileri her seferinde sormuyor olmanız sayesinde işi de eksiksiz ve hızla yapılıyor olan müşteriler daha sadık olurlar. Sadık müşteri miktarınızı ve sadık müşterileriniz aracılığıyla sizin ulaştığınız veya size ulaşan potansiyel müşteri sayınızı arttırmak için müşteri kaydı çok temel bir adımdır. Ne de olsa müşterilerle daha iyi iletişim kurup onları daha iyi anlamanız demek, onlara daha uygun ürünler ve hizmetler sunmanız demektir. Sonuç olarak da daha çok sayıda ve daha memnun müşteri demek, daha çok satış ve daha çok kâr demektir. Ayrıca her seferinde sorular soran bir acemi izlenimi vermek yerine, “tamam, biliyorum” diyen bir profesyonel izlenimi vermek imajınıza da katkı sağlayacaktır.

Müşteri kayıt programları

Şirketiniz veya işletmenizde iş yapmış ya da yapmakta olduğunuz tüm müşterilerin kaydını tutmak günümüzde çok kolay. Elden kâğıt kalemle not aldığınızda elbette notlarınız bir sür sonra karışacak, istediğiniz bilgiye makul bir sürede ulaşmanız imkânsız hâle gelecektir. Ancak dijital ortamda çalışan müşteri kayıt programları mevcut. Ortalama bir müşteri kayıt programı ile şunları yapabilirsiniz:
 Müşterilerinizin gerekli tüm bilgilerini sisteminize detaylarıyla kaydedebilirsiniz.
 Oluşturduğunuz müşteri listenizi belirlediğiniz özelliklere göre sıralayabilirsiniz.
 Müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi belirlediğiniz özelliklerine göre sınıflandırabilirsiniz. Bu size hangi müşterinize ne olanaklar veya teklifler sunacağınızı belirlemede size yardımcı olacaktır.
 Kaydettiğiniz müşteri bilgileri aracılığıyla satışlarınızı otomatize edebilir, satış personelinizin performansını kontrol edebilirsiniz.
 Müşterilerinizin kayıtlı iletişim bilgilerinden yararlanarak, müşteri hizmetleri ve çağrı merkezinizi müşteri kayıt programınızla bir arada yönetip, müşteri arama, yönlendirme ve bilgilendirme işlemlerinize hız katabilirsiniz.
 Kampanyalar düzenleyebilir, düzenlediğiniz kampanyaların sonucunun nasıl olacağını görebilirsiniz. Bu size bir dahaki hamlenizi belirlemekte ve sonuçlarını öngörmekte yardımcı olacaktır. Müşteri takip programları müşteri odaklı çalışan şirketler için günümüzün vazgeçilmezleri arasındadır. Ancak bir müşteri takip programı olmanın ötesinde özellikleri olan bir program size başka açılardan da yararlar sağlayacaktır. Bizmu size müşteri yönetiminizde ihtiyaç duyacağınız tüm özellikleri sağlar. Satış yaptığınız tüm kişi ve firmalarla kurduğunuz etkileşimlerin detaylarını kaydetme ve yukarıda bahsedilen diğer tüm müşteri kayıt programı özelliklerine sahiptir Üstelik bu süreci satış yönetimi ve stok takibi ile beraber yönetmeniz de mümkün.

Bizmu hakkında daha fazla bilgi alın:

https://bizmu.com/

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Top