Bilgi fişi nedir? Bilgi fişi nasıl hazırlanır?

on muhasebe 605124179

Bu yazıda mali değeri olmayan bilgi fişinin ne olduğunu ve nasıl hazırlandığını anlatıyoruz.

Bilgi fişi nedir? Bilgi fişinin muhasebedeki işlevi nedir?

3100 Sayılı kanun ve 426 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği kapsamında yapılan düzenlemelere uygun olarak ödeme kaydedici cihazlarda (yeni nesil cihazlar da dâhil olmak üzere) mali değeri olmayan bir fiş üretilmeye başlanmıştır. Bu fiş, bilgi fişidir. Bilgi fişi, yapılan alışverişe konu olan ürünlerin listesini ve fiyatını bildirir.

Özellikle marketlerden ve benzeri işletmelerden ev ve iş yerlerine götürülen siparişlerde kullanılan bilgi fişi, tüketiciyi yaptığı alışverişteki ürünlerin içeriği, miktarı ve fiyatı hakkında bilgilendirir. Bilgi fişinde ayrıca iş yerinin adı ve alışverişin yapıldığı tarih ve saat de yazar. Bilgi fişinde belirtilmiş ürünlerin satışı, bilgi fişinin tüketiciye sunulduğu anda yapılmış olması mecburi değildir. İlgili ürünlerin satışı, ödeme gerçekleştikten sonra bilahare yapılabilir.

Muhasebe fişi nedir?

Muhasebe fişi türleri nelerdir?

Muhasebe fiş nasıl işlenir?

Bilgi fişi nasıl hazırlanır?

Bilgi fişi, ödeme kaydedici cihazlarda üretilebilir. Günümüzde pek çok ticari muhasebe programı, kullanıcılara sıfırdan ya da hazır tasarımlar kullanarak bilgi fişi oluşturma ve düzenleme olanağı sunar.

Bilgi fişinde hangi bilgiler bulunur?

  • Satıcının adı, soyadı, unvanı, telefon numarası, vergi kimlik numarası
  • Bilgi fişinin tarihi, saati ve numarası
  • “Bilgi fişi” ibaresi
  • Satışın türü (faturalı, e-faturalı, e-arşiv faturalı vb.)
  • İşleme ait KDV oranı
  • Ödeme yöntemi (nakit, kredi/banka kartı vb.)
  • Bankacılık işlem bilgileri
  • “Mali değeri yoktur” ibaresi
  • Z no, Ekü no ve MF kodu

Not: Matbu faturada da bilgi fişindeki tarih, fiş numarası vb. bilgiler no aynı olmalıdır.

Mikro Hızlı Satış ile bilgi fişi hazırlamak çok kolay

Eğer anlık barkodlu hızlı satış yaptığın bir mağazan, marketin ya da başka bir iş yerin varsa Mikro Hızlı Satış ile perakende satışlarını, ödemelerini ve ön muhasebeni tek platformdan kolayca takip edebilirsin. Sade ve kişiselleştirilebilen menüleri, satış performansını yükselten özellikleri ve ışık hızıyla Mikro Hızlı Satış, sektörün hangisi olursa olsun iş süreçlerini ve hayatını kolaylaştırıp işletme kârlılığını artırmana yardım eder. Bazen yaptığın satışın türüne göre sipariş alabilirsin ve siparişteki ürünler için bilgi fişi oluşturman gerekebilir. Bu tip durumlarda Mikro Hızlı Satış ile kolayca bilgi fişi hazırlayabilir, satışı ödemeyi aldıktan sonra gerçekleştirebilirsin. Aynı zamanda anlık satışlarında da herhangi bir nedenle satışını durdurduğun bir ürünü askıya alabilir, dilediğinde ekrana geri çağırarak satışa dönüştürebilirsin.

Mikro Hızlı Satış’ın sana başka hangi konularda avantaj sağladığını merak ediyorsan bu yazıya bir göz at:

Perakende satışın yıldızı: Mikro Hızlı Satış


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top