SGK Hizmet Dökümü nedir, ne işe yarar?

on muhasebe 579867070

SGK Hizmet Dökümü nedir?

4A, 4B ve 4C olmak üzere üçe ayrılan SGK Hizmet Dökümü Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı tüm vatandaşların alabileceği ve sigorta, prim bilgilerini barındıran belgedir. 4A Hizmet Dökümü’nü Eski sistemde Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan vatandaşlar, 4B Hizmet Dökümü’nü Bağ-Kur’a bağlı olan vatandaşlar ve 4C Hizmet Dökümü’nü Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlar alabilir.

SGK hizmet dökümü içerisinde temel sigorta bilgileri, İlk defa sigortalı bir işe giriş tarihi ve çıkış tarihi, sigortalı olarak kaç gün çalışıldığı, sigortalı olduğun dönemdeki hizmetler, hangi aylarda ne kadar prim yatırıldığı, sigortanın ödenip ödenmediği, çalıştığın şirketin bilgilerine ulaşabilirsin.

SGK Hizmet Dökümü ne için kullanılır?

SGK Hizmet Dökümü ile SGK borç sorgulama, ne zaman emekli olurum, emekli maaşı sorgulama ve emekli maaşı hesaplama gibi uygulamaları kullanabilirsin. Ayrıca SGK Hizmet Dökümü’nü kıdem hesaplama, ikramiye hesaplama, vize alma süreci ve mahkeme işlemleri gibi farklı işlemler için ilgili kurumlara verebilirsin.

Yasal süresi dışında düzenlenen aylık prim belgesinin SGK’ya gönderilmesi

SGK Hizmet Dökümü nasıl alınır?

SGK Hizmet Dökümü belgesini herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek veya e-devlet üzerinden alabilirsin.

Barkodlu SGK Hizmet Dökümü nasıl alınır?

e-Devlet’e girdikten sonra Hizmet Dökümü sayfasını aramadan yaparak bulabilirsin. Burada SGK Hizmet ve Tescil Dökümü sayfasını tıklayarak alacağın dökümana barkod ekleyebilirsin.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top