Vergi matrahı artışı nedir, nasıl yapılır?

on muhasebe 258726044

Vergi incelemeleri, işletmeler için mühim dönemlere işaret eder. Eksik belgeler olduğunda yaşadığın stresi tahmin edebiliyoruz. Peki vergi incelemesinden muaf tutulmanın yolları olduğunu biliyor muydun? Nasıl mı? Anlatalım.

Vergi matrahı artırımı, ek vergi ödeyerek vergi incelemesinden kurtulmanı sağlar. Eğer gündemde şirket satışı satışı varsa veya hisselerini satacaksan en son 2015 yılı ve öncesi için çıkarılan bu uygulamaya başvurabilirsin.

Vergi matrahı artışı neden önemli?

Vergi incelemeleri çok fazla zaman alır ve geçmiş belge ve defterleri bulmak, bulduktan sonra da detaylı raporlar hazırlamak zorludur. Bu durumdan matrah artışı ile muaf tutulabilir ve kaybolacak zamandan tasarruf edebilirsin.

Vergi matrahı artışı nasıl yapılır?

Üç vergi türünde matrah artışı yapılabilir:

  • Kurumlar vergisi
  • KDV
  • Stopaj vergisi

Her bir vergi türü ve vergi yılı için ödeyeceğin tutarlar farklı olabilir. Eğer işletmeni 2012’de kurduysan son 5 yıla ait (2013’ten itibaren) tuttuğun defterlerin Maliye Bakanlığı tarafından her zaman incelenebilir.

Eğer kurumlar vergisi için incelenmek istemezsen; 2018, 2019 ve 2020, 2021, 2022 yılları kurumlar vergisi matrah artışına girmelisin. 

Vergi matrah ve vergi artışları için denetim yapılacak vergi türü ve dönemleri seçmek mümkündür. Sadece istenilen vergi türü ve dönem için matrah ve vergi artışı yapılması mümkündür. Örneğin, sadece 2021 yılı için gelir vergisi matrah artışı yapılmak isteniyorsa, sadece bu vergi türü ve bu dönem için vergi ödenir ve denetim yapılmaz. Ancak, diğer vergi türleri veya dönemler için denetim yapılabilir ve vergi ödemesi gerekebilir.

Mikro işletme defteri programı vergi ödemelerinin düzenli bir şekilde yapıldığına emin olmanıza yardımcı olur

Ödenecek vergi nasıl hesaplanır?

Bu karmaşık hesaplamak için mali müşavirinle beraber çalışabilirsin. Bu hesaplama sırasında şu adımları izlemelisin:

  • Her vergi türünde her yıl ödenecek vergilerin listesini çıkar.
  • Geçmiş dönem muhasebe riskleri ve vergi risklerinin üzerinden geç.
  • Ödenecek ek vergi tutarlarına bakarak hangi dönemde hangi vergi türünden matrah artışı yapacağına karar ver.

Matrah artışına katılmalı mısın?

Matrah artışı ile geçmiş dönemlere ait olası vergi risklerinden kurtulursun. Böylece yatırımcıların karşısına rahat bir şekilde çıkıp işletmenin değerini artırırsın. Matrah artışına katılmak zorunlu değildir ancak bir exit/çıkış stratejin varsa bu şansı kullanabilirsin.

Matrah artışına katılmak vergi idaresi nezdinde olumsuz izlenim yaratır mı?

Vergi dairesi işletmeleri matrah artışına katılmaya teşvik ediyor. Matrah artışına katılmak vergi risklerinin fazla olduğu anlamına gelmez. Yalnızca vergi riskleri sigortalama işlemi belli bir tutar karşılığında yapılabilir. Birçok yabancı sermayeli işletme de vergi incelemesi yaşamamak için matrah artışına başvuruyor. Vergi idaresi de elindeki denetim kadrosunu matrah artışına gitmeyen şirketlere doğru şekilde yönlendirebilir.

Kasa ve ortaklar cari hesap düzeltmesi nedir?

Şirket kayıtlarında kasa ve ortaklar cari hesabı ara ara şişebilir. Denetimlerde yüksek bakiyeler can sıkıcı olabilir. Denetmen bakiyenin açıktan yapılan ödemelerle biriktiğini düşünüp yüklü vergi çıkarabilir. Kayıtlarında kasa ve ortaklar cari hesap bakiyeleri yüksekse mutlaka düzeltme yoluna git. Bu tutarların %3’ü kadar vergi ödersen hesapları kayıtlarından silebilirsin.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top