e-SMM Nedir? e-serbest meslek makbuzu Zorunluluğu

on muhasebe 1364788520

Tüm serbest meslek mensupları için kağıt makbuz dönemi sona erdi. Peki e-Serbest Meslek Makbuzu ne zamandan beri zorunlu? Soruyu bu yazıda cevapladık.

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) nedir?

e-Serbest meslek makbuzu, serbest meslek erbabının, mesleki çalışmalarıyla alakalı tahsilatları için düzenleyip kestiği serbest meslek makbuzunun dijital versiyonudur.

e-Serbest Meslek Makbuzuna geçiş zorunluluğu ne zaman başladı?

2019 yılı sonunda yayınlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte, 30 Haziran 2020’den itibaren serbest meslek faaliyeti yürüten tüm vergi mükellefleri için e-serbest meslek makbuzu düzenleme zorunluluğu getirildi. Bu düzenleme ile birlikte, serbest meslek mensupları artık kağıt üzerinde makbuz yerine elektronik ortamda düzenlenen e-serbest meslek makbuzları kullanmak zorunda. Bu uygulama ile hem vergi idaresi için izlenebilirlik sağlanması hem de işlemlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

e-SMM geçiş detayları neler?

  • 1 Şubat 2020 tarihinden (bu tarih de dahil olmak üzere) itibaren faaliyetine başlayacak olan mükelleflerin işe başladıkları ayı takip eden üçüncü ayın sonuna dek e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına dahil olması zorunludur.
  • Bu iki tarihten itibaren tüm Serbest Meslek Makbuzu belgelerinin e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlenmesi zorunludur.

e-Serbest Meslek Makbuzu’na kolayca geçiş yap

Artık sen de dilediğin zaman e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına başvuruda bulunabilir, aynı gün kullanmaya başlayabilirsin. Dilersen Bizmu’dan e-Fatura başvurusu da yapabilir, hizmetimizden hemen faydalanabilirsin!


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top