Serbest Meslek Makbuzu fatura yerine geçer mi?

on muhasebe 309941807

Serbest Meslek Makbuzu (SMM) mu yoksa fatura mı kesmelisin? Hangi durumda hangi belgeyi tercih etmelisin? SMM, fatura yerine geçer mi? Soruları bu yazıda cevapladık.

Serbest Meslek Makbuzu nedir?

Serbest meslek kazancı elde eden serbest meslek sahipleri, faaliyetlerinin karşılığında bir evrak düzenleyip kesmek zorundadır. İşte bu belgenin adı, Serbest Meslek Makbuzudur. Eğer kişisel bilgi ve yetenek gerektiren faaliyetlerin varsa, bir işveren için değil kendi hesabın için çalışıyorsan, sermayenin değil mesainin ön planda olduğu bir iş yapıyorsan sen de serbest meslek erbabı sayılırsın. Bu durumda yapacağın tüm tahsilatlar için Serbest Meslek Makbuzu (SMM) kesmelisin. 

Serbest Meslek Makbuzunun özellikleri

Peki SMM, fatura yerine geçer mi? Bu soruyu cevaplamadan önce SMM’nin nitelikleri neler, hatırlayalım:

  • Serbest Meslek Makbuzu bir değerli evraktır.
  • SMM, ücret tahsilinin yapıldığını kanıtlar. Bu yüzden fatura ve fişe muadil bir belgedir.
  • SMM, Vergi Dairesinde mükellefiyet açılmasına müteakip Maliye Bakanlığı’nın izin verdiği anlaşmalı matbaalardan temin edilir.
  • İki nüsha halinde doldurulmalı, aslı müşteriye verilmelidir. 
  • Vergiyi hizmetin gerçekleşmesi doğurur. Bu yüzden SMM, tahsilat gerçekleşince kesilir

Serbest meslek makbuzunun düzenlenme zamanıyla ilgili ayrıntılı bilgiye mi ihtiyacın var? O halde şu yazıya bir göz at:

Serbest Meslek Makbuzu fatura yerine geçer mi?

Serbest Meslek Makbuzu, kullanım amacı düşünülünce fatura ve fişe benzese de bu evraklar ile tamamen aynı niteliklerde değildir. Her iki evrakta da KDV bulunur ancak Serbest Meslek Makbuzunda, KDV’ye ek olarak stopaj kesintisi de vardır. Güncel stopaj oranı, yüzde 20’dir. Faturada ise stopaj yoktur. SMM’deki stopaj, devlete müşteri tarafından muhtasar beyanname aracılığıyla ödenir. Yıl sonunda elde edilen gelir üzerinden hesaplanan vergiden, ödenen bu stopaj mahsup edilebilir.

Serbest Meslek Makbuzu mu yoksa fatura mı daha avantajlı?

Şayet yaptığın iş serbest meslek kapsamında değilse ve stopaj maliyeti yüzünden fiyatlarını yüksek tutman gerekiyorsa faturayı tercih etmeni öneririz.

İyi çalışmalar!


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top