Şahıs şirketi ile limited şirket arasındaki farklar

on muhasebe 290693624

Yeni girişimleri ifade eden start-up’lar, dinamik yapıları nedeniyle yeni koşullara hızla adapte olabilirler ve diğer şirketlere göre organizasyon değişikliğine daha kolay giderler. Sen de girişimin için kolayca değişebilen, dinamik bir sistem kurarak ilerlemek istiyorsan bu yazıda limited şirket ve şahıs şirketine dair anlattıklarımızdan faydalanabilirsin. İki şirket tipi arasındaki farkları görerek senin girişimine hangi modelin daha uygun olduğuna karar verebilirsin.

Şahıs şirketi

 • Mal varlığı açısından ortakları ile bütünleşir.
 • Diğerlerine kıyasla daha kolay ve az masrafla kurulur. Bu, girişimci açısından avantajlı bir durumdur.
 • Ortaklıklar doğrudan şahsa endekslidir; ortakların değişmesi diğer modellere göre daha zordur. Bu, yatırımcı açısından dezavantajlı bir durumdur. İşletme büyürken ve  yatırımların karşılığının alınacağı dönemde aynı nedenle sorun yaşanabilir.
 • Ortaklık yapısı nedeniyle girişimlerin uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılayamayabilir.

Limited şirketi

 • Limited şirketi kurma, belli bir iktisadi amaç doğrultusunda yapılır.
 • Tüzel kişiliğe haizdir.
 • Birden çok ortaklı olabilir.
 • Ortakların şahsi sorumlulukları şahıs şirketine göre daha kısıtlıdır.
 • Esas sermaye alt limiti bulunur. Bu limit şu anda Türk Ticaret Kanunu‘nun (TCK) 580. Maddesine göre 10.000 TL’dir. Birçok şirketin başlangıçta böyle bir kapitali olmuyor; bu nedenle şahıs şirketi modeli ile açılıp şirketleşme sürecinde ihtiyaçlar, kapital akışı ve kapasite dahilinde anonim ya da limited şirkete evrilebiliyor.

Peki limited şirket mi şahıs şirketi mi?

Limited şirket ve şahıs şirketinin organizasyonları birbirinden farklıdır. Girişimin için en doğru modeli belirlerken hem kapasiteni hem de amaçlarını net bir şekilde belirlemelisin. Uzun vadeli planların için limited şirket, şahıs şirketine göre daha mantıklı duruyor olabilir fakat vadeli hedeflerini hemen gerçekleştirmeni de zorlaştırabilir. Limited şirketin şahıs şirketine göre en büyük avantajı yapısının daha sağlam olmasıdır. Ayrıca limited şirketteki roller çeşitli ve daha belirliyken şahıs şirketinde tüm sorumluluk tek bir kişidedir. Ayrıca şirkettekiler kendi aralarında kurdukları sözlü veya yazılı ortaklığın kurallarına tabidir. Buradan şu iki sonucu çıkarabiliriz:

 1. Eğer vakit kaybetmeden hayata geçirmek istediğin bir fikir varsa ve ticari kapasiteni genişlettikçe tüzel kişiliğe geçmeyi düşünüyorsan yoluna öncelikle bir şahıs şirketi kurarak başlayabilirsin.
 2. Eğer bir sermayen varsa ve büyük iktisadi amaçların doğrultusunda sağlam bir yapı ile ilerlemek istiyorsan limited şirket kurabilirsin.

Ne kadar vergi ödemelisin?

Limited şirketlerde 2023 yılı için vergi oranı %20 iken, Şahıs şirketlerinde bu oran %40 ‘a kadar çıkar.

Limited şirket sahipleri kâr dağıtımı yapmak yerine şirketten huzur hakkı veya düzenli maaş da alabilirler. Zaten limited şirkette maaş, kâr dağılımı ve huzur hakkı dışında şirketten para çıkarılamaz.

Limited şirkette prestij ve markalaşma

Şahıs şirketleri ile karşılaştıracak olursak limited şirketlerin resmi kurumlar nezdinde daha prestijli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer markanı büyütüp kurumsallaşma yolunda daha emin adımlarla yürümek istiyorsan limited şirket senin için daha doğru bir seçenek olabilir. Eğer girişimini hayata geçirmek istiyorsan, KOSGEB girişim destek programları sayfamızı incelemende fayda olabilir.


Mikro gelir-gider takip programı ile gelir giderlerinizin takibini aktif olarak yapıp, işletmenizin büyümesini hızlandırın.

Gelir ve giderlerinizi kolayca takip edip enerjinizi işinizi büyütmeye ayırmak istiyorsanız Bizmu’yu 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Top