Ön muhasebe raporları

on muhasebe 414153883

Ön muhasebe nedir?

Ön muhasebe, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde muhasebenin ilk etabı sayılmaktadır. İşletmenin nakit parası, banka hesapları, çek ve senetleri, ödeme ve gelir takibi yapmak adına takip edilen bütün süreç ve operasyonlar ön muhasebenin çatısı altındadır. Bu operasyonların dikkatle ve titizlikle takibi, şirketin sorunsuzca işleyebilmesi, gelir ve giderlerini takip edebilmesi, vergi gibi mühim ödemeleri kaçırmaması, kâr marjını düzenleyebilmesi, kaynak ve imkanlarını şirketin büyümesi yönünde harcayabilmesi adına hayati önem arz etmektedir. Uzun lafın kısası, bir şirket veya işletmenin, büyüklüğü ve operasyon hacmi ne olursa olsun muhasebesinin takibinin yapılması mutlaka gereklidir.

Ön muhasebe programı nedir?

Şirketin paraya dair bütün hesaplarının takibi, ön muhasebe programları ile yapılmaktadır. Gelir-gider takibi, nakit akışı, kâr-zarar durumu gibi hayatı veriler ön muhasebe programları ile kolay, etkin ve hızlı bir şekilde, hataya mahal vermeksizin yapılmaktadır. Bazı işletmelerde bu tarz veriler manuel olarak da takip edilebilmektedir. Excel gibi programlar bu verilerin takibi için kullanılabilmektedir fakat bu tarz uygulamalar şirketin verimliliğini düşüreceği gibi hayati bilgilerin takibini de zorlaştırmaktadır. Buna ek olarak manuel takip yönteminde, gelir-gider, alacak-verecek, stok ve depo yönetimi, vergi takibi gibi hata kaldırmayan ince hesaplamalarda insan faktöründen kaynaklı, masraflı ve geri dönüşü zor hatalar da yapılmaktadır. Bu tarz hatalar şirketin işlemesini yavaşlatacağı gibi, müşteri ve itibar kaybına da sebep olmaktadır. Özellikle tahsilat ve ödemelerin kayıt ve takipteki hatalar sebebiyle zamanında yapılmaması şirketin gelirini azaltacağı gibi bazı durumlarda devlet tarafından kesilecek cezalar gibi istenmeyen durumlara da mahal vermektedir. Bu sebeple ön muhasebe programları operasyonlarını etkin ve hatasız bir şekilde yürütmek isteyen, kârını katlamak isteyen, büyüme hedefi olan işletmelerin vazgeçilmezi olmakta, muhasebe operasyonlarının takibinde çok büyük rol oynamaktadır. Ayrıca ön muhasebe programları ile nakit akışını takip etmenin yanında tek tıkla müşteri ve fatura bilgilerine ulaşabilir, yaklaşan ödeme günlerini görebilir, tahsilatları kolaylıkla takip edebilir, e-fatura ve e-arşiv faturaları hazırlayarak etkin iş takibi yapabilirsiniz. Stok ve depo yönetimini otomatize ederek iş gücü ve zamandan tasarruf etmenin yanında maliyet ve kâr takibi yaparak işletmenizin verimliliğini gözlemleyebilir ve arttırmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Kolay ön muhasebe programı hakkında merak ettikleriniz varsa bu konuyla ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yeni nesil ön muhasebe programı: Bizmu

Yeni nesil ön muhasebe programı Bizmu ile yukarıda saydıklarımızı ve daha fazlasını pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Faturalarınızı elektronik ortamda hazırlamanın yanında müşterilerinize tek tuşla gönderebilirsiniz. Posta masrafından kurtulmanın yanında bir daha asla tozlu arşiv rafları arasında basılı fatura arama zahmetine girmeyeceksiniz. Bizmu’yu dilediğiniz cihazdan kullanabilirsiniz. Mac OS ya da Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdan, IOS ya da Android cihazınızdan Bizmu yazılımına ulaşabilir, her durum ve mekanda işletmenizin gelir ve giderlerini kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Ön muhasebe raporları

Bizmu ile dünyanın her yerinden, günün her saatinde şirketinizin muhasebe bilgilerine ulaşabilir, dilediğiniz tarih aralıklarına ait, ihtiyacınız olan verileri gösteren raporlar hazırlayabilirsiniz. Tek tıkla belge tarihine, alacak-verecek miktarına, ilgili şahıs ya da şirkete, vade tarihine ve diğer pek çok kıstasa göre şirketinize ait verileri bir araya getirebilirsiniz. Bu raporları Excel’e aktarabilir, yazdırabilir, çalışanlarınızla ya da müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Raporunuzdaki verileri tarihe, vade tarihine, evrak tipine, cinsine, miktarına ya da bakiyeye göre sıralayabilirsiniz. Aktarım kısmından raporlarınızı Excel’e çekebilir ya da Bizmu üzerinde düzenleyebilirsiniz. Raporunuzu Excel ile hiç uğraşmadan, doğrudan Bizmu programı üzerinden de yazdırabilirsiniz.
Bizmu ile ihtiyaçlarınız doğrultusunda çok farklı raporlar hazırlayabilirsiniz.

Gelir raporu, gider raporu, depo raporu, tahsilat raporu, satış raporu bu raporlardan yalnızca bazılarıdır. 300’ün üzerinde iş ortaklığı ile, 30 yıldır 105 bin müşteriye kurumsal süreçlerde destek veren yerli bir şirket olarak Mikro Yazılım, şirketinize faturalandırmadan ön muhasebe raporları hazırlamaya pek çok alanda destek olacak yazılım ürünleri ile iş süreçlerinizi verimli bir hale getirmek için hizmet vermektedir.

Top